Jak wybrać najlepszy termometr?

Jak wybrać najlepszy termometr?

Jak wybrać najlepszy termometr?
Źródło zdjęć: © flickr.com / Toshiyuki IMAI / CC BY-SA 2.0
19.02.2016 11:36

Masz dreszcze, gorące czoło, źle się czujesz? To może być gorączka. Oczywiście, do jej pomiaru przyda się dobry termometr lekarski. Kiedy w 2009 roku wycofano ze sprzedaży termometry rtęciowe, pojawiły się różne alternatywy. Czym w takim razie kierować się przy ich zakupie? Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przyjmuje się, że idealna temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni Celsjusza. Okazuje się, że niezupełnie. Tak naprawdę, w zależności od czasu i miejsca, w którym się ją mierzy, może się wahać od 36,2 do 37,1 stopni Celsjusza. Zwykle, najniższa jest w nocy, około godziny trzeciej, a najwyższa - między godziną 1. a 22. Podwyższona temperatura, która nie przekracza 38 stopni to stan podgorączkowy, czyli znak, że nasz organizm skutecznie walczy z chorobą. Oczywiście, żeby jak najlepiej zdiagnozować swój stan, potrzeby jest nam dobry termometr.

Rodzaje termometrów

_ Termometr szklany _ - jeszcze do niedawna, wszystkie termometry szklane zawierały rtęć, ponieważ jest to pierwiastek przede wszystkim niebezpieczny dla środowiska naturalnego (rtęć z jednego termometru jest w stanie skazić duże jezioro). W 200. roku, zgodnie z rozporządzeniami UE, termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji. W nowych, szklanych modelach, słupek rtęci został zastąpiony innymi cieczami, np. alkoholem lub galem. Termometr szklany jest niedrogi, jednak na wynik musimy czekać dość długo około 2 - 3 minut. Jego najważniejszą zaletą jest to, że nie musimy wymieniać baterii.

_ Termometr paskowy _ - znany od dawna, używany jeszcze w czasach PRL-u. Lubiany, bo prosty w użyciu - wystarczy, że przyłożymy specjalny pasek do czoła, nad łukiem brwiowym. Taki termometr nadaje się do wielokrotnego użytku. Niestety, pomiar nie jest dokładny, ponieważ granica błędu wynosi około 0,5 stopnia Celsjusza. Dlatego, taki pasek może nam posłużyć jedynie do określania przybliżonej temperatury ciała.

_ Termometr elektroniczny klasyczny _ - jest obecnie najpopularniejszym termometrem. Pomiaru dokonuje specjalna sonda z wbudowanym czujnikiem. Urządzenie jest zasilane bateryjnie i posiada elektroniczny wyświetlacz, który ułatwia odczyt wyniku. Oczywiście, poszczególne modele różnią się od siebie rodzajami końcówek, kształtem i materiałem, z którego jest wykonana obudowa. Ponadto, większość termometrów elektronicznych została wyposażona w szereg dodatkowych funkcji, ułatwiających obsługę i odczyt wyniku.

_ Termometr elektroniczny na podczerwień _ - jest to termometr przeznaczony, w zależności od modelu, do pomiaru temperatury na czole, w uchu, czasem także za uchem. Ma wiele zalet - jest dokładny, a wynik pokazuje już po 1 - 3 sekundach, wystarczy tylko przyłożyć końcówkę do ciała. Urządzenie jest zasilane na baterie bądź akumulator i wyposażone, podobnie jak termometr elektroniczny, w wyświetlacz LCD. Termometr elektroniczny na podczerwień idealnie sprawdzi się u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które nie mają cierpliwości do innych sposobów mierzenia temperatury.

Obraz
© (fot. flickr.com / Emil . / CC BY-SA 2.0)

Na co zwrócić uwagę?

Szybkość

Ten parametr odgrywa ważną rolę w przypadku pomiaru temperatury u małych dzieci. Oczywiście, w zależności od rodzaju termometru, szybkość pomiaru może być różna:

- szklany - od 90 - 180 sekund;
- paskowy od 15 - 20 sekund;
- elektroniczny klasyczny - 10 - 90 sekund;
- elektroniczny na podczerwień -1 - 3 sekund.

Jak widać, najszybciej mierzą temperaturę urządzenia na podczerwień - już w przeciągu kilku sekund. Dlatego, jeśli zależy nam na szybkim pomiarze, to będzie to najlepszy wybór dla nas.

Dokładność pomiaru

Wiadome jest, że termometry podają temperaturę z różną dokładnością. Najczęściej im droższy model (w przypadku klasycznych rozwiązań), tym lepszych dokonuje pomiarów. Jest to związane z ceną czujnika - te dokładniejsze są po prostu droższe. Jednak nie jest to reguła. Dlatego, przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić taką informację w specyfikacji produktu. Najlepsze termometry na rynku mierzą temperaturę z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza.

Dodatkowe funkcje

- _ pamięć pomiaru _ - z tej funkcji mogą korzystać wszystkie osoby, które chcą mieć kontrolę nad przebiegiem choroby. W zależności od modelu, termometr może zapamiętać nawet kilkadziesiąt wyników lub tylko ostatni zmierzony.
- _ sygnał pomiaru _ - niezwykle przydatna funkcja, która ułatwia dokonanie pomiaru. Gdy termometr skończy mierzyć temperaturę, uruchamia sygnał dźwiękowy.
- _ możliwość dokonania pomiaru temperatury wody, mleka, a nawet otoczenia _- przydaje się w domu każdego rodzica.
- _ automatyczny wyłącznik _ - to dobre rozwiązanie, które pozwala oszczędzać baterię.
- _ wskaźnik niskiego poziomu baterii _ –. pomaga kontrolować stan zużycia baterii.

Obraz
© (fot. aliexpress.com)

Ceny termometrów kształtują się następująco - za szklany zapłacimy około 10 zł, paskowy - 6 zł, elektroniczny klasyczny - 15 zł, natomiast elektroniczny na podczerwień od 100 zł do 300 zł.

Kupując termometr dla siebie, mamy w zasadzie dowolność wyboru, dlatego w pierwszej kolejności zastanówmy się, w jakim miejscu będziemy dokonywać pomiaru i tak:

- do mierzenia temperatury pod pachą służą termometry szklane i elektroniczne.
- do mierzenia temperatury na czole potrzeby jest termometr na podczerwień bądź paskowy.
- do mierzenia temperatury w uchu konieczny będzie termometr na podczerwień.
- do mierzenia temperatury w obszarze rektalnym służy termometr szklany i elektroniczny (najlepiej z miękką końcówką).

Ponadto, rozważmy, czy zależy nam na szybkości i dokładności (w takim wypadku najodpowiedniejszy będzie termometr na podczerwień), na dobrej jakości za niewysoką cenę (klasyczny termometr elektroniczny), czy na niskiej cenie (paskowy, szklany).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)