Wojna przyszłości. Chiny pokazały antyterrorystycznego robo-psa

Wojna przyszłości. Chiny pokazały antyterrorystycznego robo-psa

Robot-pies ze "statkiem matką"
Robot-pies ze "statkiem matką"
Źródło zdjęć: © Twitter
Przemysław Juraszek
06.10.2022 14:08, aktualizacja: 07.10.2022 10:12

W ostatnich latach widzimy coraz częstsze pojawianie się uzbrojonych robo-psów, które z czasem mogą swoją skutecznością przypominać te z serialu "Black Mirror". Chiny pokazały taki model działający w parze z dronem.

Progres w tym zakresie to wręcz uosobienie obaw badaczy przeciwnych niekontrolowanemu rozwojowi sztucznej inteligencji. Oto przykład współpracy dwóch dronów, gdzie latający służy jako transportowiec dla uzbrojonego w karabin maszynowy robo-psa.

W przypadku sytuacji zakładniczych lub potrzeby wyeliminowania zabarykadowanych przestępców, klasyczną taktyką jednostek antyterrorystycznych jest szturm budynku z kilku kierunków w celu maksymalizacji efektów i minimalizacji zagrożenia dla zakładników. Historia zna wiele takich przypadków, a jednym z najsławniejszych jest operacja Nimrod.

Tutaj mamy przykład desantu robo-psa na dach budynku za pomocą drona. Robo-pies jest mniejszy i cichszy niż człowiek więc może wykorzystać nieoczywiste ścieżki ataku. Ponadto jego strata jest w praktyce niczym w porównaniu do operatora jednostek specjalnych.

Widać też, że robo-pies ma zamontowany na grzbiecie karabin maszynowy Typ 95-1 (QJB-95) zasilany nabojem kal. 5,8x42 mm z 75-nabojowym bębnowym magazynkiem. Warto zaznaczyć, że ta amunicja DPB87 charakteryzuje się trochę lepszą przebijalnością od natowskiej 5,56x45 mm NATO wykorzystującej pociski o masie 62 gr na dystansie ponad 400 m (chiński pocisk ma wyższy współczynnik balistyczny).

Karabin jest zamontowany odwrotnie, aby ułatwić załadowanie broni, a widoczny magazynek wystarczy na parę serii. Kwestią osobną jest stabilizacja oraz system kierowania ogniem, który pozostaje nieznany. Aby robo-pies był funkcjonalny, potrzeba stabilizatora dla broni oraz systemu ułatwiającego celowanie wykorzystującego algorytmy uczenia maszynowego. Bez tego jest to tylko ciekawostka pokroju rosyjskiego uzbrojonego chińskiego robo-psa.

Jak podaje portal The Warzone konto, które opublikowało nagranie na platformie Weibo jest powiązane z chińską firmą Kestrel Defense zajmującą się wojskową robotyką, ale konkretów niestety brak.

Poza Chinami poważnie do kwestii robo-psów bojowych podchodzą też firmy z USA, które nie tak dawno prezentowały wariant z modułem zawierającym karabin snajperski. Robo-psy idealnie nadają się do przeprowadzania żmudnych i powtarzalnych czynności pokroju patroli, o czym pisał Marcin Watemborski, ale rozwój algorytmów SI może znacznie rozszerzyć zakres czynności toteż wizja watahy antyterrorystycznych robo-psów wcale nie musi być wcale taka odległa, jak się wydaje.

Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)