Przerażający robo-pies dla amerykańskiej armii

Przerażający robo-pies dla amerykańskiej armii02.06.2010 15:37
Przerażający robo-pies dla amerykańskiej armii
Źródło zdjęć: © Boston Dynamics

Pamiętacie robota BigDog? Ta przypominająca psa maszyna potrafiła poruszać się po wyboistej drodze, lesie, a nawet lodzie. Najnowszym osiągnięciem firmy Boston Dynamics jest mniejszy brat wspomnianego robota - LittleDog

Stosunkowo nieduży robot rozwijany jest dzięki funduszom z amerykańskiej wojskowej agencji DARPA i stanowi swoistą platformę testową dla algorytmów uczenia robotów przyszłości. Naukowcy wykorzystują zestaw czujników, wbudowany komputer oraz specjalne algorytmy do nauczenia robota, jak poruszać się w trudnym terenie.

LittleDog obserwuje sposób, w jaki człowiek pokonuje terenowe przeszkody, a następnie dane te są wykorzystywane do określenia sposobu poruszania czworonożnego robota. Na filmie możemy zaobserwować jak LittleDog pokonuje przeszkodę ułożoną z kamieni, poprzeczną barykadę, schody lub przepaść. Naukowcy zaimplementowali również algorytmy, które pozwalają maszynie korygować błędy i podnosić się po upadku - przerażające i fascynujące jednocześnie.

Jeśli myśleliście, że wojny przyszłości prowadzone przez roboty różnego typu to fikcja, film ukazujący robota LittleDog w akcji powinien zmienić wasze poglądy. Jednak czy ktoś spodziewał się, że jesteśmy tak blisko stworzenia prawdziwych terminatorów, jakie znamy ze słynnej serii filmów z gubernatorem Kalifornii? Ciekawe jaki będzie następny krok firmy Boston Dynamics - stworzenie zmieniającego kształty odpowiednika T1000?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)