Robo ośmiornica - dałbyś się jej dotknąć?

Robo ośmiornica - dałbyś się jej dotknąć?

Robo ośmiornica - dałbyś się jej dotknąć?
Źródło zdjęć: © Octopus Project
22.07.2011 14:05, aktualizacja: 22.07.2011 16:13

Zespół europejskich naukowców stworzył ramię ośmiornicy, które niczym prawdziwa macka jest miękkie, ale może nagle zesztywnieć by chwycić przedmiot. Pełnowymiarowa robo ośmiornica być może będzie używana pod wodą w misjach poszukiwawczych i ratowniczych.

Celem naukowców było stworzenie robota na wzór prawdziwej ośmiornicy. Chcieli skopiować nie tylko jej miękkość, ale i możliwość szybkiej zmiany swojej sztywności. Jak do tej pory stworzyli miękkie ramię, potrafiące owinąć się wokół obiektu, a następnie zesztywnieć by go złapać. Powstanie ramienia jest tylko częścią europejskiego projektu, który ma na celu stworzenie całej robo ośmiornicy.

Obraz
© (fot. Octopus Project)

Stworzenie miękkiego robota nie było łatwym zadaniem, tym bardziej, że większość inżynierii bazuje na materiałach sztywnych. Inne miękkie roboty potrafią tylko poruszać się, a nie chwytać i manipulować rzeczami jak ośmiornica. Prototyp ramienia robo ośmiornicy ma długość około 4. cm i został stworzony na wzór ośmiornicy z Morza Śródziemnego. Wodoodporne ramię zrobiono z silikonu, a w środku umieszczono stalowy kabel połączony z kablami nylonowymi. Dzięki manipulacji kabla, ramię może chwytać obiekty. Ramię nie potrzebuje dodatkowych przyssawek, dzięki dużemu tarciu na silikonowej powierzchni.

Pomimo, że projekt nie rozpoczął się z jakimiś konkretnym celem, taki robot może posiadać wiele zastosowań. Jednym z nich może być branie udziału w wyprawach poszukiwawczych i ratowniczych. Dzięki łatwym zmianom swojego kształtu, byłby przydatny w trudnodostępnych miejscach.

„To z całą pewnością stanowi trzon robotyki. Działania zespołu naukowców to pierwsze kroki w tworzeniu nowych typów maszyn.” - mówi o robo ośmiornicy Barry Trimmer, dyrektor Tufts Biomimetic Devices Laboratory. Zespół chce ukończyć całą ośmiornicę do stycznia 2013 roku. Pozostało jeszcze 7 ramion i tułów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)