Robo ośmiornica - dałbyś się jej dotknąć?
22.07.2011 14:05, aktual.: 22.07.2011 16:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zespół europejskich naukowców stworzył ramię ośmiornicy, które niczym prawdziwa macka jest miękkie, ale może nagle zesztywnieć by chwycić przedmiot. Pełnowymiarowa robo ośmiornica być może będzie używana pod wodą w misjach poszukiwawczych i ratowniczych.
Celem naukowców było stworzenie robota na wzór prawdziwej ośmiornicy. Chcieli skopiować nie tylko jej miękkość, ale i możliwość szybkiej zmiany swojej sztywności. Jak do tej pory stworzyli miękkie ramię, potrafiące owinąć się wokół obiektu, a następnie zesztywnieć by go złapać. Powstanie ramienia jest tylko częścią europejskiego projektu, który ma na celu stworzenie całej robo ośmiornicy.
Stworzenie miękkiego robota nie było łatwym zadaniem, tym bardziej, że większość inżynierii bazuje na materiałach sztywnych. Inne miękkie roboty potrafią tylko poruszać się, a nie chwytać i manipulować rzeczami jak ośmiornica. Prototyp ramienia robo ośmiornicy ma długość około 4. cm i został stworzony na wzór ośmiornicy z Morza Śródziemnego. Wodoodporne ramię zrobiono z silikonu, a w środku umieszczono stalowy kabel połączony z kablami nylonowymi. Dzięki manipulacji kabla, ramię może chwytać obiekty. Ramię nie potrzebuje dodatkowych przyssawek, dzięki dużemu tarciu na silikonowej powierzchni.
Pomimo, że projekt nie rozpoczął się z jakimiś konkretnym celem, taki robot może posiadać wiele zastosowań. Jednym z nich może być branie udziału w wyprawach poszukiwawczych i ratowniczych. Dzięki łatwym zmianom swojego kształtu, byłby przydatny w trudnodostępnych miejscach.
„To z całą pewnością stanowi trzon robotyki. Działania zespołu naukowców to pierwsze kroki w tworzeniu nowych typów maszyn.” - mówi o robo ośmiornicy Barry Trimmer, dyrektor Tufts Biomimetic Devices Laboratory. Zespół chce ukończyć całą ośmiornicę do stycznia 2013 roku. Pozostało jeszcze 7 ramion i tułów.