Prosty pomysł, który oszczędzi prąd w laptopach

Prosty pomysł, który oszczędzi prąd w laptopach

Prosty pomysł, który oszczędzi prąd w laptopach
Źródło zdjęć: © Gizmodo
07.03.2011 13:58, aktualizacja: 07.03.2011 14:55

Wonyoung Kim, student Harvardu, wynalazł czip, który zmienia napięcie procesora pod wpływem obecnego wykorzystania jego zasobów. W przeciwieństwie do rozwiązań stosowanych teraz, chip robi to natychmiastowo, skutecznie zmniejszając zużycie prądu, co przekłada się na czas pracy na baterii.

Kiedy procesor jest mocno wykorzystywany, np. w trakcie oglądania filmów w 1080. na YouTubie, jego napięcie jest zwiększane. W trakcie pracy biurowej obciążenie procesora nie przekracza zazwyczaj 30%, wtedy napięcie procesora spada. Bez tego czipu, spadek napięcia jest powolny, co zresztą widać na grafice. Nie jest to najbardziej oszczędne rozwiązanie i dlatego z pomocą przychodzi rozwiązanie oferowane przez wspomnianego studenta.

Obraz
© (fot. Gizmodo)

Czip nazywa się MCVR (multi-core voltage regulator) i dynamicznie dostosowuje napięcie do stopnia wykorzystania procesora. Kim porównuje swój wynalazek do "wychodzenia z pokoju i wyłączania świateł". Czip rozpoznaje także, które części procesora nie są wykorzystywane i odcina od nich prąd. Zmiana napięcia o 1 V zajmuje 20 nanosekund. Czip, według zapewnień studenta, w prosty sposób mógłby być "wszczepiony" w obecne procesory. Koszt czipu wynosiłby ok. 10% ceny całego procesora. Zużycie prądu przez procesor może spaść nawet o 20%.

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)