Windows 7 niszczy baterie w laptopach? Microsoft bada sprawę

Windows 7 niszczy baterie w laptopach? Microsoft bada sprawę

Windows 7 niszczy baterie w laptopach? Microsoft bada sprawę
Źródło zdjęć: © Windows
03.02.2010 16:00, aktualizacja: 04.02.2010 09:32

Microsoft zapowiedział, że zajmie się zgłoszeniami użytkowników Windows 7, którzy twierdzą, że system powoduje mnóstwo problemów z bateriami w ich urządzeniach przenośnych.

Wielu użytkowników Windows 7 raportuje na forach internetowych poważne problemy, które system rzekomo powoduje z bateriami w urządzeniach przenośnych. Wśród najczęstszych zarzutów wymieniane są m.in.: wyświetlanie przez system powiadomień o wyczerpanej baterii czy nawet rzeczywiste skracanie jej żywotności.

Temat poświęcony problemowi baterii w Windows 7 został założony na forum pomocy technicznej Microsoftu już w czerwcu 2009 roku i wciąż pozostaje aktywny. Choć część z komentujących uznaje zażalenia za bezpodstawne, to inni twierdzą wręcz, że Windows7 zniszczył ich baterie w laptopach:

"Próbowałem dziś naładować baterię na wyłączonym komputerze oraz z systemami operacyjnymi innymi niż Windows 7. Nie dało się tego zrobić." - napisał "DanLee81". "Bateria ładowała się tylko przez kilka minut. Po tym czasie system wyświetlał komunikat, że bateria jest już pełna. To była oczywiście bzdura, bo po odłączeniu kabla z zasilaniem laptop całkowicie się wyłączał. Problem ten występuje we wszystkich systemach operacyjnych z których korzystam i pojawił się dopiero po tym jak zainstalowałem Windows 7".

Obraz

Inni komentujący zaznaczają, że zainstalowanie Windows 7 na stałe pogorszyło działanie baterii w notebookach. W niektórych przypadkach problemu rzekomo nie rozwiązało nawet usunięcie systemu i powrót do Windows XP, Visty lub Linuksa.

"Do wczoraj myślałem, że mój Toshiba Satellite T110. którego kupiłem trzy tygodnie temu, ma 7 godzin żywotności na jednym pełnym ładowaniu baterii. Dziś po pełnym ładowaniu baterii Windows 7 wyświetla informację, że energii wystarczy jeszcze tylko na 4 godziny pracy. Po 15 minutach pracy system informuje natomiast, że baterii wystarczy zaledwie na 2 godziny i 24 minuty pracy." - pisze użytkownik "tigger1962".
Wśród komentarzy znajdują się opinie posiadaczy laptopów wszelkiego rodzaju firm, tym marek takich jak Acer, Dell , Hewlett-Packard, Samsung, Sony czy Toshiba.

Posiadacze laptopów to nie jedyne osoby narzekające na problemy z baterią powodowane przez Windows 7. Już w lecie ubiegłego roku specjaliści ostrzegali, że Windows 7 skraca czas pracy laptopa na jednej baterii niemal o 30% szybciej niż Windows XP.
Wyniki te stoją w jawnej sprzeczności z oświadczeniami Microsoftu, który od początku kampanii reklamowej Windows 7 twierdził, że najnowszy system operacyjny jest bardziej przyjazny dla baterii w urządzeniach przenośnych niż poprzednie OS firmy.

Microsoft zareagował na komentarze użytkownik i oświadczył, że problem faktycznie może w niektórych przypadkach występować i jest związany z narzędziem Windows 7 sprawdzającym czy bateria wymaga już wymiany.

"Badany ten problem w porozumieniu z naszymi partnerami biznesowymi. Jak na razie wszystko wskazuje na to, że błąd związany jest z komunikacją na linii Windows 7 - BIOS. Informacja o stanie baterii wyświetlana w Windows 7 bazuje na danych z systemowego firmware " - powiedział rzecznik Microsoftu.

"Od dłuższego czasu badamy tę sprawę i analizujemy wszystkie uwagi użytkowników, które pojawiają się w tym temacie na naszym forum" - dodał rzecznik.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (262)