Oprogramowanie szpiegujące znalezione na laptopach HP

Oprogramowanie szpiegujące znalezione na laptopach HP
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Adam Bednarek

11.12.2017 13:44, aktual.: 11.12.2017 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

I to znowu - HP w tym roku miało już problemy z oprogramowaniem, które mogło szpiegować użytkowników. Teraz eksperci do spraw bezpieczeństwa znaleźli w prawie 500 modelach kolejnego szkodnika.

Chodzi tutaj o keylogger, czyli oprogramowanie, które może przechwytywać wszystko, co użytkownik sprzętu napisze. Niedawno tego typu program znaleziono w chińskiej klawiaturze. Teraz eksperci do spraw bezpieczeństwa odkryli je w przeszło 460 modelach laptopów HP. Keylogger “ukryty” był w sterownikach do klawiatury.

Dobra wiadomość jest taka, że oprogramowanie było domyślnie wyłączone. To jednak nie oznacza, że nie dało się go ponownie uruchomić. Jak zauważa m.in. Sekurak, keylogger można bardzo prosto włączyć, posiadając odpowiednie uprawnienia.

Poza tym nawet gdyby keylogger nigdy nie został odpalony, to i tak szpiegujące oprogramowanie w oficjalnych sterownikach jest ogromną wpadką producenta.

HP tłumaczy się, że keylogger znalazł się w sterownikach przez przypadek. Po prostu niezbędny był podczas testów oprogramowania, ale gdy wypuszczono sterowniki w świat, o keyloggerze zapomniano. Producent ujawnił listę sprzętów z niechcianym programem i udostępnił aktualizacje, które pozwolą pozbyć się keyloggera ze swojej maszyny.

To nie jest dobry rok dla HP. W listopadzie odkryto program, który spowalnia pracę komputerów, a na dodatek zbiera dane na temat ich pracy. Co gorsza, oprogramowanie instaluje się bez wiedzy i zgody użytkowników. HP tak tłumaczyło się z oskarżeń w sieci:

"HP Touchpoint Analytics jest usługą, którą oferujemy od 2014 r. w ramach HP Support Assistant. Zbiera ona anonimowo informacje diagnostyczne o wydajności sprzętu. Żadne dane nie są udostępniane HP, chyba że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Klienci mogą zrezygnować z usługi i odinstalować ją w dowolnym momencie".

Z kolei w maju tego roku keyloggera w laptopach HP znaleziono w sterownikach audio.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także