Prism i Weave - dwa filary przeglądarki Mozilla Firefox 4

Prism i Weave - dwa filary przeglądarki Mozilla Firefox 4
Źródło zdjęć: © Mozilla

29.03.2008 14:30, aktual.: 31.03.2008 10:11

Rade Needleman, dziennikarz z serwisu Webware.com, opublikował rozmowę przeprowadzoną z Chrisem Beardem z Mozilla Labs. Wynika z niej, że dwoma głównymi filarami najnowszej wersji Fireksa będą Prism i Weave.

Rade Needleman, dziennikarz z serwisu Webware.com, opublikował rozmowę przeprowadzoną z Chrisem Beardem z Mozilla Labs. Wynika z niej, że dwoma głównymi filarami najnowszej wersji Firefoxa będą Prism i Weave.

Jak mówi Beard, przeglądarki potrzebują rozwoju, bo ich koncepcja pozostaje niezmieniona od 10 lat: wciąż są aplikacjami odizolowanymi od systemu. Dlatego Mozilla myśli o większej integracji - mają w tym pomóc Prism i Weave.

Projekt Weave pozwala na synchronizację zakładek, stron startowych, ulubionych oraz haseł dostępu do serwisów online od razu po uruchomieniu przeglądarki - niezależnie od wykorzystywanej w danym momencie platformy sprzętowej lub programowej. Słowem: twoje ustawienia są tam gdzie ty.

Przedsmak Weave'a można zobaczyć już w Firefoksie 3. Zintegrowano z nim transakcyjną bazę danych przechowującą ustawienia użytkownika i jego zakładki ( ulubione ). Co prawda na razie nie jest jeszcze ona używana do synchronizacji opcji, ale Beard ma nadzieje, że sytuacja zmieni się wraz z premierą Mozilli Firefox 4 - http://www.pcworld.pl/news/142161.html.

Prism natomiast zakłada udostępnienie programistom silnika przeglądarki do budowy aplikacji webowych uruchamianych bezpośrednio na pulpicie - http://www.pcworld.pl/news/129674/100.html komputera. Ważnym aspektem jest też opcja korzystania ze stron/aplikacji bez dostępu do internetu. Pomocny ma być tutaj HTML 5 z jego licznymi nowymi funkcjami - http://www.pcworld.pl/news/123536.html.

Inteligencja gratis

Oprócz Prisma i Weave, w kolejnej wersji Firfoksa ma się pojawić tzw. "słownikowy ( ang. linguistic ) interfejs użytkownika". Pozwoli on, by użytkownicy wpisywali na pasku adresu angielskie komendy, które następnie przeglądarka będzie interpretować.

W laboratoriach trwają też prace nad innymi szalonymi pomysłami - ale podstawą następnej wersji Mozilli Firefox staną się Prism i Weave.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)