Mozilla chce śledzić użytkowników

Od marca 2008 roku programiści Mozilli pracują nad platformą testową, która ma pomóc w zdobyciu nowych informacji pozwalających usprawnić oprogramowanie. Za pomocą serwisu o nazwie Test Pilot Mozilla zamierza przeprowadzić reprezentatywne badania na grupie użytkowników Firefoksa, którzy będą gotowi udostępnić informacje na temat swoich zwyczajów pracy z tym oprogramowaniem.

Mozilla chce śledzić użytkowników
Źródło zdjęć: © mozilla

W tym celu fundacja sięgnie po kwestionariusze przekazywane za pośrednictwem zainstalowanego w przeglądarce dodatku. Część informacji o zwyczajach konsumenta będzie on przekazywał automatycznie. Obecnie Mozilla szuka osób zainteresowanych tym projektem, które pośrednio lub bezpośrednio na forach Mozilli lub za pośrednictwem IRC lub wiki chcą wyrazić swoją opinię na temat tego pomysłu. Poza tym poszukiwana jest osoba na stanowisko Test Pilot/Usability Catalyst.

Obraz
© (fot. IDG)

W maju zeszłego roku o platformie Test Pilot wspomniał dyrektor generalny Mozilli John Lilly. Swego czasu prezentował on również projekt o nazwie Spectator, który miał zbierać dane o badanej konfiguracji Firefoksa za pomocą dodatku instalowanego w przeglądarce, a uzyskiwane informacje miały być przesyłane do Mozilli. Jednak potrzeba Mozilli, aby wiedzieć więcej o swoich użytkownikach i ich sposobach korzystania z jej produktów w Sieci, nie znalazła zrozumienia u rzeczników ochrony danych osobowych.

Programistów Mozilli interesują odpowiedzi na pytania w rodzaju: ile okienek otwiera przeciętny użytkownik, jak często naciskamy przycisk zatrzymujący ładowanie strony lub jak często użytkownik otwiera nowe okno, by rozpocząć wyszukiwanie. Deweloper Firefoksa Aza Raskin pisze, że tego typu dane ilościowe pomogą w rozwoju przeglądarki. Dotychczas dostępne były jedynie ankiety, raporty na temat doświadczeń oraz komentarze użytkowników.

Zadaniem projektowanej nakładki monitorującej nie miałby być ciągły zapis tzw. strumieni kliknięć (ang. clickstreams), lecz śledzenie określanego przez programistów wymiaru naszych zachowań. Zebrane dane miałyby w zasadzie charakter anonimowy i w takiej formie byłyby one publikowane na zasadach OpenContent License (OPL). Raskin zapewnia, że wszystkie dane, które pozwalałyby zidentyfikować użytkowników, byłyby eliminowane. Pisze on także o ewentualnym zastosowaniu w badaniach kamer sieciowych zainstalowanych w laptopach, co miałoby pozwalać na analizę reakcji powiek użytkowników Firefoksa.

Opisywana platforma jest zaprojektowana w taki sposób, aby w przyszłości do projektu można było włączyć także inne oprogramowanie Mozilli –. jak Thunderbird czy SeaMonkey. Fundacja przyjmuje uwagi oraz pytania na temat nowego mechanizmu; odpowiedź na nie powinna zostać przekazana za pośrednictwem witryny wiki Test Pilota.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)