Pracodawcy żądają hasła do Facebooka

Pracodawcy żądają hasła do Facebooka22.03.2012 10:16
Pracodawcy żądają hasła do Facebooka
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

Jak zareagowalibyście, gdyby podczas procedury rekrutacyjnej potencjalny pracodawca oświadczył, że jednym z warunków rozważenia waszego podania jest podanie loginu i hasła do Facebooka? W USA zdarza się tak coraz częściej.

Już przywykliśmy do tego, że nasza aktywność na portalach społecznościowych jest prześwietlana przez pracodawców. W końcu często dostarcza znacznie więcej informacji niż CV. Jednak Associated Press informuje, że ubiegający się o pracę bywają też proszeni o udzielenie dostępu do edycji profilu.

Opisywany przypadek dotyczy nowojorczyka Justina Bassetta, który wycofał podanie o pracę po tym, jak niedoszły pracodawca zażądał hasła do profilu na Facebooku. Miało to miejsce podczas rozmowy o pracę. Bassett, który jest z wykształcenia specjalistą ds. statystyki, został przez reprezentującą firmę konsultingową rozmówczynię poproszony o hasło, ponieważ jego profil jest prywatny. Bez hasła kobieta nie mogła więc zobaczyć strony. Mężczyzna zakończył rozmowę, oświadczając, że nie chciałby pracować dla firmy, która tak ingeruje w prywatność pracowników.

Podobne pytania pojawiają się często, szczególnie gdy ktoś ubiega się o pracę w policji, w dyspozytorni pogotowia ratunkowego, w agencjach rządowych, itp. Prawnicy nie mają wątpliwości, że praktyka nie jest zgodna z przepisami. Jak tłumaczy Orin Kerr, profesor prawa na George Washington University: _ Można to porównać do proszenia kogoś o klucze do domu; to niemożliwe do zaakceptowania naruszenie prywatności _. W stanach Illinois i Maryland podjęto już dyskusję o wprowadzeniu prawnego zakazu stawiania takich wymagań wobec ubiegających się o pracę.

Przedstawiciele Facebooka, który stanowczo nie są tu stroną w sprawie, odmówili komentarza. Przesłali jednak AP krótką wiadomość przypominającą, że regulamin korzystania z serwisu zabrania „domagania się informacji potrzebnych do zalogowania do cudzego profilu oraz korzystania z konta, które należy do innej osoby”.

Justin Bassett powiedział dziennikarzom, że cieszy się, że okoliczności umożliwiły mu wycofanie się z rekrutacji, ponieważ był pewien, że znajdzie inną pracę. Dodał, że na pewno nie wszyscy mają taką swobodę wyboru.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)