Powstaje komputerowy symulator życia na Ziemi

Powstaje komputerowy symulator życia na Ziemi

Powstaje komputerowy symulator życia na Ziemi
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
30.12.2010 14:59

Naukowcy z Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu tworzą komputerowy model Living Earth Simulator, który w założeniu ma odtworzyć całość życia roślinnego, zwierzęcego oraz aktywności człowieka na Ziemi - poinformowała BBC

Living Earth Simulator (LES) jest największym obecnie na świecie projektem modelu komputerowego. Ma on być zbudowany w ramach inicjatywy FuturICT przez zespół pod kierownictwem dra Dirka Helbinga. W założeniu LES ma symulować i przewidywać wszystko, co wiąże się z aktywnością zwierząt i roślin oraz człowieka na Ziemi - od rozprzestrzeniania się chorób, pandemii i epidemii wirusowych, poprzez typy pogody aż do rodzajów transakcji na rynkach finansowych.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Według Helbinga, cały projekt jest zbliżony złożonością do Large Hadron Collider (Wielkiego Zderzacza Hadrónów) z CERN. LHC daje jednak informacje o Wszechświecie, jego budowie i układzie cząstek elementarnych, natomiast nie przynosi informacji o samej Ziemi. Potrzebny jest wiec projekt, łączący w całość wiedzę o Ziemi ze wszystkich zajmujących się tym tematem dyscyplin - stwierdził dr Helbing.

Zespół Helbinga musi najpierw selekcjonować , potem wprowadzić do systemów komputerowych ogromne ilości danych, a później "nauczyć" system co one znaczą, aby mógł prawidłowo interpretować odchylenia od wzorców stworzonych na podstawie tych danych. Do sporządzenia wzorca danych ma zostać użyte 7. typów źródeł online jak Wikipedia czy Google Maps. Następnie przy pomocy specjalistów programowania, inżynierów systemowych oraz ekspertów nauk biologicznych i społecznych, zostanie zbudowany szkielet systemu do modelowania.

Helbing ma nadzieję, że technologia, która zostanie użyta w LES, będzie dostępna w przyszłej dekadzie i posłuży do tworzenia modeli i obrazów populacji ludzkich podobnie, jak do odczytywania danych o nich w nowy sposób. Miałoby to pomóc światowym liderom i naukowcom w wypracowywaniu lepszych odpowiedzi na wyzwania, z jakimi stykają się społeczeństwa.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)