Materiał odporny na promieniowanie. Stworzyli go także Polacy
Międzynarodowy zespół naukowców, wśród których byli Polacy z Politechniki Warszawskiej, opracował materiał o wybitnej odporności na promieniowanie. Jego wpływ może być znaczący.
Jednym z głównych problemów technologicznych związanych z energetyką jądrową jest niszczenie materiałów konstrukcyjnych pod wpływem napromieniowania - czytamy na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Międzynarodowy zespół naukowców, wśród których są również Polacy, znalazł sposób, by uniknąć uszkodzeń.
Rozwiązaniem może być zastosowanie tzw. stopów o wysokiej entropii - to nowa klasa materiałów, składająca się z czterech lub więcej składników o podobnym stężeniu. Charakteryzują się dużym stopniem nieuporządkowania atomów, wyjątkową mikrostrukturą i unikalnymi właściwościami.
Z badań wynika, że materiał odporny jest na promieniowanie, a także zachowuje znakomite właściwości mechaniczne.
W analizach uczestniczyła grupa dra inż. Jana Wróbla z Politechniki Warszawskiej, laureata programów START i HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Gdyby materiał się sprawdził, mógłby zostać wykorzystany w elementach konstrukcyjnych przyszłych reaktorów jądrowych.
- Symulacje komputerowe przeprowadzane systematycznie w szerokim zakresie stężeń i temperatur mogą się przyczynić do znalezienia optymalnego składu stopu, który potencjalnie może mieć jeszcze lepsze właściwości niż ten opisany w naszej publikacji ‒ mówi dr inż. Jan Wróbel.