Energia z niepotrzebnych maseczek. Naukowcy przerobią je na baterie

Energia z niepotrzebnych maseczek. Naukowcy przerobią je na baterie

Maseczka
Maseczka
Źródło zdjęć: © Getty Images | Arina Krasnikova
Marcin Hołowacz
27.01.2022 16:58, aktualizacja: 24.02.2022 15:33

Okazuje się, że grupa naukowców opracowała sposób na pozyskiwanie baterii ze zużytych maseczek oraz opakowań po lekarstwach. Potencjalna wartość takich odkryć jest niezwykle pozytywna.

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że trudne do utylizacji śmieci stanowią problemem. W związku z tym, różnego rodzaju technologie, które pozwalają np. otrzymać surowce z odpadów, zawsze są bardzo dobrą wiadomością.

Międzynarodowy zespół uczonych złożony z naukowców z Meksyku, Stanów Zjednoczonych, a także Rosji, zwraca uwagę na efekty pandemii koronawirusa. Doszło do tego, że wiele osób z całego świata zużywa sporą ilość maseczek, a konkretniej mówiąc chodzi o ponad 130 miliardów maseczek każdego miesiąca.

Nie pozostaje to bez wpływu na planetę, bo w trakcie spalania takich odpadów, dochodzi do uwolnienia toksycznych gazów. Jest to niewątpliwą motywacją do tego, żeby rozpocząć poszukiwania sposobów, które pozwolą na lepsze przetwarzanie tego typu śmieci.

Baterie
Baterie © Getty Images | Javier Zayas Photography

W związku z powyższym uczeni opracowali baterie, których produkcja powinna być tania, a jakby tego było mało, cały proces może bazować na odpadach z recyklingu. Ten nowy rodzaj baterii mógłby być wykorzystywany w przeróżnych urządzeniach gospodarstwa domowego.

Przepis na nowy rodzaj baterii

Ogniwa tworzone ze zużytych maseczek mają się cechować wysoką gęstością energii. W jaki sposób powstają? Przede wszystkim trzeba wykorzystać ultradźwięki, które posłużą do skutecznego dezynfekowania maseczek.

Drugim etapem jest zanurzenie w specjalnej grafenowej substancji, pozwalającej na zaimpregnowanie masek. Później wystarczy prasowanie materiału pod wysokim ciśnieniem. Potrzebne jest również podgrzewanie do 140 stopni Celsjusza.

Mniej więcej tak wygląda przepis, a efektem końcowym powinny być baterie dające 98 watogodzin na 1 kg. Dodatkowe eksperymenty, na przykład w postaci dodawania nanoszczątek perowskitów, przełożyły się na 208 watogodzin na kilogram.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)