Microsoft pomoże chorym na ALS

Microsoft pomoże chorym na ALS
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | Ken Wolter / Shutterstock.com
Adam Bednarek

29.01.2019 14:51, aktual.: 29.01.2019 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, to choroba, na którą wciąż nie ma lekarstwa. Microsoft pomoże dowiedzieć się na jej temat więcej, co w przyszłości może pomóc wszystkim chorym.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozowanych jest ponad 5600 osób chorych na ALS. Chorym na stwardnienie zanikowe boczne był m.in. zmarły w ubiegłym roku Stephen Hawking. Aby dowiedzieć się więcej na temat ALS, niezbędna jest analiza wielkich zbiorów danych, generowanych przez pacjentów. To czasochłonne zadanie, w którym pomóc może technologia.

Microsoft poinformował, że zainwestuje milion dolarów w rozwój mocy obliczeniowej chmury dla organizacji non-profit, umożliwiając w ten sposób naukowcom z całego świata dostęp do ogromnej wiedzy: otwartego repozytorium cennych danych medycznych.

- To jedno z największych i najbardziej kompleksowych badań naukowych dotyczących ALS w historii – mówi o efektach badań Clare Durrett, jedna z dyrektorów i koordynatorka zarządu w Fundacji Answer ALS. - Celem badania jest zaangażowanie 1000 pacjentów i zebranie ponad 6 miliardów informacji na temat każdego uczestnika projektu - dodaje.

Microsoft współpracuje z naukowcami Johns Hopkins University w Baltimore oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie bazy danych, dostępnej dla naukowców z całego świata.

- Aby skutecznie spożytkować tak duży potencjał, potrzebowaliśmy partnera, który mógłby podjąć ten wysiłek i dysponować fachową wiedzą w celu zapewnienia integralności danych – mówi Clare Durrett – Budowa tak potężnej bazy wiedzy sprawia, że globalna społeczność badawcza ALS będzie w stanie wykorzystać moc Sztucznej Inteligencji, aby ostatecznie przewidzieć przebieg choroby pacjenta i w rezultacie zastosować optymalną terapię leczenia –podsumowuje.

Naukowcy liczą, że dzięki analizie materiałów uda się dostrzec pewne wzorce, dochodząc w ten sposób do nowych wniosków na temat przyczyn powstawania ALS. Docelowym celem jest stworzenie lekarstwa na ALS. I nie tylko.

- Jeśli wykorzystujemy dane w celu zdiagnozowania i walki z ALS, to nie ma powodu, żeby sądzić, że nie moglibyśmy robić tego samego, opracowując metody leczenia takich chorób jak Parkinson, Alzheimer czy innych urazów neurologicznych - stwierdza Dr. Jeffrey D. Rothstein.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także