Lek na koronawirusa pomaga stworzyć sztuczna inteligencja. Tak samo powstał lek na grypę

Lek na koronawirusa pomaga stworzyć sztuczna inteligencja. Tak samo powstał lek na grypę

Lek na koronawirusa pomaga stworzyć sztuczna inteligencja. Tak samo powstał lek na grypę
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek
01.02.2020 17:18, aktualizacja: 07.04.2020 11:47

Koronawirus z Chin wciąż budzi strach, a naukowcy nieustannie pracują nad stworzeniem skutecznego leku. Szybciej niż oni może to jednak zrobić sztuczna inteligencja – wcześniej w ten sam sposób odkryło lek na grypę.

Koronawirus z Wuhan w Chinach szybko się rozprzestrzenia i trafia do kolejnych państw. Mimo ciągłego skupienia naukowców, wciąż nie udało się jednak stworzyć skutecznego leku, który mógłby uchronić kolejne osoby przed zachorowaniem i śmiercią. Receptą mogą się jednak okazać efekty pracy sztucznej inteligencji, z pomocą której w ubiegłym roku odkryto lek na grypę – zwrócił uwagę portal sztucznainteligencja.org.pl.

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu Flinders poinformowali bowiem, że rozpoczęli pracę ze sztuczną inteligencją i innymi narzędziami do modelowania, co ma pomoc znaleźć szczepionki i leki skuteczne w leczeniu zakażenia koronawirusem z Wuhan. Wcześniej osoby z tej samej uczelni pracowały z SI, która doprowadziła do stworzenia leku na grypę.

Choć na razie nie wiadomo dokładnie czy i kiedy sztuczna inteligencja zdoła zaproponować odpowiednie leki, naukowcy liczą na to, że analiza zakończy się pomyślnie. Ma to być możliwe m.in. dzięki szybkiemu udostępnieniu danych o wirusie przez chińskich badaczy i urzędników.

– Na razie na temat koronawirusa z Wuhan bardzo niewiele wiadomo. Na szczęście Chińczycy udostępnili dane i możemy zastosować podejście obliczeniowe do analizy sekwencji genów, aby spróbować lepiej zrozumieć wirusa i jego prawdopodobne zachowanie – powiedział w rozmowie z portalem sztucznainteligencja.org.pl prof. Petrovsky z Uniwersytetu Flinders. – W szczególności symulujemy prawdopodobną strukturę białek wytwarzanych przez wirusa, co pozwoli nam na skomponowanie potencjalnych leków, a także pomoże w opracowaniu szczepionek – dodał.

Jak podsumowuje prof. Petrovsky, oczekiwanie na rozwiązanie problemu przez SI może trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Szacuje jednak, że i tak będzie to znacznie szybsze, niż znalezienie leku tradycyjnymi metodami przez badaczy niewykorzystujących uczenia maszynowego i mocy obliczeniowej komputerów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)