Pomysły, które wygraly konkurs Le Web 08

Pomysły, które wygraly konkurs Le Web 08

15.12.2008 11:00, aktual.: 15.12.2008 12:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeżeli następna generacja internetowych startupów bedzie przypominała te zaprezentowane na konferencji Le Web 08 w Paryżu, sieć przyszlości może wyglądać jak jeden gigantyczny serwis społecznościowy.

_ Wszystko obecnie jest kanałem informacyjnym (feedem) _ - powiedział David Hornik, partner funduszu August Capital i juror na konferencji Le Web 08. - _ Nie jest to oczywiście nic złego, feedy i strumieniowe przesyłanie danych mogą być logicznym sposobem przedstawiania niektórych wiadomości. Ale start-up'y przedstawione na Le Web 08 używają tych form do przedstawienia wszystkiego - od rezerwacji podróży do aplikacji zarządzających procesami w firmie. _
Jak zauważył Hornik, kolejną wspólną cechą dla wszystkich pokazanych startapów były dobrze przygotowane biznes plany.

Zwycięzcą konkursu na najlepszy stert-up została wyszukiwarka wideo Viewdle. Serwis za pomocą specjalnego modułu rozpoznaje twarze osób występujących w klipie wideo, a wyszukiwarka odnajduje informacje o rozpoznancyh osobach. Z technologii stworzonej przez Viewdle korzysta agencja informacyjna Reuters, która indeksuje w ten sposób nowe nagrania. Na konferencji pokazano również, jak Viewdle rozpoznaje na filmikach osoby, które znajdują się w jednej liście kontaktów na Facebook.

Obraz

Drugie miejsce można określić jako powrót do roku 1990 i startupów w stylu Geocities. Wynika to z tego, że lokatę tą zajęła firma oferująca usługi hostingowe. Pochodząca z Republiki Czeskiej Webnode oferuje darmowy hosting stron, które rozmiarami nie przekraczają 100MB a ich transfer miesięczny jest mniejszy niż 1GB. W zamian firma wymaga umieszczenia dyskretnego linku do serwisu Webnode, który umieszczany jest na dole strony. Oczywiście hosting to nie wszystko, Webnode oferuje darmowe narzędzia do budowania strony, które pozwalają użytkownikowi na stworzenie serwisu poprzez przeciągnięcie i wrzucenie elementu na stronę. Elementy te to np. gotowe blogi, forum, biblioteka foto. itd.

Firma liczy na to, że zwabi użytkowników prostotą tworzenia i zarządzania serwisem, a w dalszej perspektywie zainteresuje ich usługami płatnym ( jak większy rozmiar pliku czy też ofertą domen dla biznesu ). Webnode funkcjonuje również w polskiej wersji językowej.

Pośród prezentowanych projektów znalazł się także serwis SquareClock, który skierowany jest zarówno do właścicieli mieszkań, projektantów wnętrz jak i również do każdego zainteresowanego zmianą swojego domowego otoczenia. SquareClock pozwala za pomocą przeglądarki WWW umeblować i udekorować swój własny wirtualny apartament (modele zostały stworzone na podstawie katalogów producentów).
_ W całym przedsięwzięciu znajduje się również element społecznościowy, ponieważ nasi serwisowi projektanci będą mogli pokazywać swoje projekty innym internautom _. - powiedziała Guillaume Delarue, managing director.

Le Web 08 to już piąte z kolei spotkanie branży internetowej.

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także