Chromium jako fundament interfejsu Chrome OS?

Chromium jako fundament interfejsu Chrome OS?

Chromium jako fundament interfejsu Chrome OS?
Źródło zdjęć: © IDG.pl
02.09.2009 14:19, aktualizacja: 02.09.2009 16:17

Wiele zmian w plikach w katalogu SVN projektu Chromium wskazuje na to, że Google zamierza wykorzystać przeglądarkę internetową Chrome jako podstawę dla zapowiadanego już wcześniej własnego systemu operacyjnego Chrome OS. Komentarze w rejestrze zmian SVN wymieniają między innymi katalog Chromeos, do którego ma być przesunięty pasek nawigacji (compact navigation bar). Wspomina się tam także o pasku statusu, który wyświetla godzinę, menu aplikacji i informację o aktualnym stanie baterii.

Przy próbie wywołania adresu http://code.google.com/p/chromium-os/ ukazuje się komunikat "Permission Denied". Pozwala on przypuszczać, że za tym adresem kryje się aktywny projekt, który prawdopodobnie pewnego dnia otworzy swoje podwoje także dla kręgu osób dotychczas niewtajemniczonych. Niewykluczone, że Google dla swojego systemu operacyjnego zastosuje tę samą podwójną strategię, którą stosuje wobec swojej przeglądarki. Podczas gdy Chrome jako program jest w postaci plików binarnych, jego korzenie sięgają otwartoźródłowego projektu Chromium.

Kolejny odnośnik do rejestrów zmian SVN ujawnia plany implementacji w ChromeOS swego rodzaju systemu Single Sign-on. Mechanizm przewiduje logowanie do konta Google w momencie uruchamiania systemu. Ponadto zastosowane obecnie potoki (named pipes) programiści chcą w przyszłości zastąpić komunikacją międzyprocesową na bazie mechanizmu DBus. Tworzony przede wszystkim z myślą o netbookach, skoncentrowany wokół przeglądarki system operacyjny ma bazować na kernelu Linuksa i na stworzonym na nowo systemie X Window.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)