Początek upadku Internet Explorera?

Początek upadku Internet Explorera?

Początek upadku Internet Explorera?
Źródło zdjęć: © Microsoft
24.02.2009 16:41

Komisja Europejska chce zmusić Microsoft, aby umożliwił użytkownikom systemu Windows dokonywanie wyboru między różnymi przeglądarkami internetowymi. W ten sposób powinien nastąpić koniec obchodzenia przez koncern z Redmond europejskich przepisów antymonopolowych, informuje portal Euractiv, który cytuje przedstawiciela KE Jonathana Todda.

W połowie stycznia Komisja wszczęła nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi z powodu wiązania przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows. Komisja uważa, że stosując taką praktykę, koncern wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku i szkodzi tym samym zarówno konsumentom, jak i firmom konkurencyjnym. Skargę na postępowanie Microsoftu złożył w Brukseli norweski producent przeglądarki Opera. W przeszłości KE karała już przedsiębiorstwo z Redmond wysokimi grzywnami, których łączna kwota oscyluje wokół 1,7 miliarda euro.

Obecnie KE czeka na ustosunkowanie się Microsoftu do zarzutów, które musi nastąpić do marca; jednak we wspomnianym doniesieniu prasowym można przeczytać, że już teraz zaczynają się zarysowywać pierwsze decyzje. Microsoft może zostać wezwany do takiego skonfigurowania Windows, aby w systemie mogła być preinstalowana przeglądarka internetowa inna niż Internet Explorer.

Komisja nie chce przy tym powtórzyć błędu, jaki popełniła, nakazując Microsoftowi wydanie wersji Windows bez odtwarzacza multimedialnego Windows Media Player. Użytkownicy decydowali się w większości na Windows z zainstalowanym Media Playerem, ponieważ za tę samą cenę otrzymywali system z bogatszym oprogramowaniem. Według Todda alternatywnymi przeglądarkami mogą być Firefox, Safari, Google Chrome i Opera.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)