Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8

Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8

Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8
Źródło zdjęć: © WP.PL
11.05.2009 09:30, aktualizacja: 11.05.2009 10:15

Przedstawiciele producentów przeglądarek alternatywnych wobec Internet Explorera narzekają na sposób, w jaki Microsoft oferuje użytkownikom tego programu aktualizację do wersji 8. Mozilla i Opera wskazują, że po pobraniu i instalacji Internet Explora 8 za pośrednictwem Windows Update staje się on domyślną przeglądarką, nawet jeśli wcześniej w systemie była nią inna aplikacja.

Internet Explorer 8 trafił do aktualizacji automatycznych w drugiej połowie kwietnia br.. Mitchell Baker z Fundacji Mozilla oraz Hakon Wium Lie, szef ds. technologii w Opera Software zwracają uwagę, iż mechanizm aktualizowania przeglądarki to wykorzystywanie przez Microsoft dominującej pozycji i osłabianie konkurencji. Gdy użytkownik uzyskuje dostęp do upgrade'u i korzysta zeń wybierając opcję "ekspresowych ustawień", IE 8 staje się domyślną przeglądarką internetową.

Sposobom, w jakie Microsoft promuje swoją przeglądarkę, bacznie przygląda się Komisja Europejska - począwszy od grudnia 2007 r., kiedy to wpłynął do niej od Opery pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi. Zarzut stosowania praktyk monopolistycznych został oficjalnie sformułowany przez KE w styczniu 200. r. i wysłany do siedziby firmy Microsoftu w Redmond.
Komisja Europejska rozważała, czy nie podjąć decyzji, aby Microsoft i producenci komputerów umożliwiali klientom wybór konkretnej przeglądarki w momencie zakupu lub konfiguracji nowego peceta. Takie rozwiązanie wymagałoby umieszczania różnych aplikacji w nowych komputerach z Windows. Opera sugeruje również, że dogodnym rozwiązaniem byłoby oferowanie w usłudze Windows Update innych przeglądarek.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)