Niemcy: rząd ostrzega przed używaniem Internet Explorera

Niemcy: rząd ostrzega przed używaniem Internet Explorera18.01.2010 14:00
Niemcy: rząd ostrzega przed używaniem Internet Explorera
Źródło zdjęć: © Microsoft

Niemiecki rząd zachęca użytkowników komputerów, by zaczęli używać przeglądarek internetowych innych, niż aplikacja Microsoftu.

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu firma Google poinformowała o wykryciu cyber-ataków na swoje serwery, których wynikiem miało być przechwycenie informacji o kontach pocztowych Gmail chińskich aktywistów i obrońców praw człowieka.

Wg firmy antywirusowej McAfee w atakach na Google (i ponad 30 innych firm) crackerzy wykorzystali niezałataną lukę w przeglądarce Internet Explorer. Microsoft potwierdził te informacje wskazując, że najbardziej podatne na zagrożenie są komputery, na których IE6 działa w środowisku Windows XP (bezpiecznie mogą się czuć użytkownicy Windows 200. pracujący z przeglądarką IE o numerze 5.01).

288764250586167443
Źródło zdjęć: © (fot. IDG)

Ostrzeżenie, wydane przez Federalne Biuro Bezpieczeństwa Informatycznego (BSI), jest następstwem oświadczenia Microsoftu. Urząd informuje, że zalecane przez Microsoft uruchamianie Internet Explorera w trybie chronionym oraz wyłączenie funkcji Active Scripting niekoniecznie utrudnia przestępcom wykorzystanie luk w programie.

Thomas Baumgaertner, rzecznik niemieckiej filii Microsoftu, powiedział, że koncern nie zgadza się ze stanowiskiem rządu i argumentował, że za atakami na Google stali ludzi "wysoce zmotywowani, z bardzo specyficznymi zamiarami". "To nie były ataki wymierzone ogólnie w użytkowników" - podkreślał Baumgaertner. Nie ma dużego zagrożenia dla użytkowników, wobec czego Microsoft nie popiera ostrzeżenia BSI.

Poprawka usuwająca błąd w zabezpieczeniach IE jest już przygotowywana, Microsoft nie podał jednak daty jej udostępnienia. Następna porcja zbiorczych aktualizacji oprogramowania firmy ma zostać upubliczniona 9 lutego.

_ Stanowisko firmy Microsoft: Microsoft dotychczas nie zaobserwował żadnych ataków na komputery z przeglądarką Internet Explorer 8. Według informacji, które można znaleźć w sieci, luka w przeglądarce Internet Explorer zostanie usunięta dopiero 9 lutego. Microsoft informuje, iż aktualizacja bezpieczeństwa usuwająca lukę w przeglądarce zostanie opublikowana wcześniej, poza standardowym harmonogramem aktualizacji. Więcej informacji można znaleźć na bloguPauli Januszkiewicz z Microsoft. (przyp. WP) _

_ Aktualizacja z dn. 19.01.2010 Rząd Francji poszedł śladem swoich kolegów z Niemiec i również opublikował zalecenie dla użytkowników komputerów. Francuzi także zalecają zmianę przeglądarki internetowej z Internet Explorer na produkty firm Google, Mozilla lub Opera. Czy jesteśmy świadkami oficjalnego odejścia od produktu Microsoftu? Czy nasz rząd również powinien sformułować podobne zalecenia? Odpowiedzi na te pytania powinniśmy poznać już w najbliższych dniach. _

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)