Czemu porzucono Internet Explorera?

Czemu porzucono Internet Explorera?

Czemu porzucono Internet Explorera?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
27.02.2015 10:32, aktualizacja: 27.02.2015 12:32

Wraz z Windows 10 zadebiutuje nowa przeglądarka internetowa o tymczasowej nazwie Spartan, która zastąpi Internet Explorera. Ma ona być zgodna z najnowszymi standardami i być wyposażona w niezawodny silnik EdgeHTML.dll. Czemu nie wprowadzono tego do Internet Explorera?

Spartan nie zastąpi całkowicie Internet Explorera, dalej będzie on dostępny dla użytkowników Windows z uwagi na konieczność zachowania kompatybilności wstecznej. Będzie jednak otrzymywał wyłącznie łatki usuwające luki w zabezpieczeniach i inne usterki i nie będzie już rozwijany.

Microsoft dba o to, by Spartan był kompatybilny w pełni z 9000 tysiącami najpopularniejszych witryn internetowych, które odpowiadają za 88 procent ruchu w sieci web. To jednak nie oznacza, że Microsoft nie zamierza przejmować się zgodnością z innymi witrynami. I to właśnie jest przyczyną rozdzielenia Internet Exlorera i Spartana.

Okazało się bowiem, że tryby kompatybilności niejednokrotnie bardziej szkodzą niż pomagają, zwłaszcza w przypadku mniej popularnych, nieanalizowanych bezpośrednio przez Microsoft witryn. Okazywało się, że nie jest możliwe równocześnie zachowanie zgodności wstecznej ze starymi witrynami, optymalizowanymi pod starego Internet Explorera, i szybkim rozwojem przeglądarki pod nowoczesne standardy. 20-letni silnik Internet Explorera osiągnął kres swoich możliwości.

Początkowo rozważano wprowadzenie WebKita, ale stwierdzono, że ten nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań. Tak narodził się silnik Edge, wykorzystywany przez przeglądarkę w Windows 10. Wprowadza on obsługę dziesiątek nowych standardów i usuwa tysiące problemów w porównaniu do Tridenta z IE.

Pozostaje więc tylko czekać na rynkową premierę Windows 10.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)