PayPal wchodzi na europejski rynek bankowy

PayPal wchodzi na europejski rynek bankowy

PayPal wchodzi na europejski rynek bankowy
17.05.2007 11:00, aktualizacja: 17.05.2007 12:52

PayPal Ltd - wiodąca firma na rynku światowych przelewów gotówkowych, której oryginalny system pozwala na transfer pieniędzy między użytkownikami poczty elektronicznej bez sięgania do tradycyjnych metod, uzyskał wczoraj licencję bankową w Europie. Decyzja została wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Luksemburgu. Zarządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 2 lipca.

Obraz
© PayPal

Wydanie licencji w Luksemburgu oznacza, że PayPal przenosi tam swoją dotychczasową siedzibę z Londynu ze względu na obowiązujące w tym kraju, liberalne prawo, przychylne podmiotom gospodarczym. Luksemburg jest także członkiem Unii Europejskiej, a dzięki temu firma tj. PayPal wykorzystując tzw. jednolity paszport może bez żadnych przeszkód rozpocząć działalność na terenie każdego kraju Unii Europejskiej, w tym na terenie Polski.

Jak wynika z badań Forrester Research, obecnie aż 23% internautów dokonuje transakcji gotówkowych w internecie używając systemu PayPal. Użytkownicy PayPal mogą przelewać pieniądze na dowolne konto na świecie 24 godz. na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Pomimo nowej licencji, PayPal nie zamierza konkurować z tradycyjnymi usługami, świadczonymi przez banki w Europie. Jego celem jest jednak szybkie przejęcie znaczącej roli na rynku płatności bezpośrednich, w czym pomoże mu jego macierzysta spółka, eBay. PayPal chce także skorzystać z wielkiego wzrostu zapotrzebowania na obsługę płatności online na terenie Unii Europejskiej.

Jak mówi nam Przemysław Pluta, marketing manager polskiego oddziału PayPal: -- _ Jest to znaczący krok na drodze rozwoju firmy PayPal w Europie. Pozwoli on lepiej dopasować się do potrzeb 35 milionów klientów na naszym kontynencie. Umożliwi i ułatwi to tworzenie lokalnych zespołów sprzedażowych, które będą mogły bezpośrednio współpracować z lokalnymi sklepami internetowymi, co na niektórych rynkach było dotychczas utrudnione. Nowa forma prawna jest łatwiejsza do zrozumienia przez użytkowników, sklepy internetowe i partnerów, zarazem podnosząc zaufanie do systemu PayPal. _

Ogłoszenie tej decyzji następuje miesiąc po tym, jak Google uruchomił konkurencyjną usługę o nazwie Google Checkout, skierowaną ku handlowcom na terenie Wielkiej Brytanii, która wcześniej była dostępna jedynie dla Amerykanów.

PayPal ( Europe ) Ltd, to prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca dotychczas zgodnie z prawem brytyjskim. Firma PayPal Inc., będąca jednocześnie firmą macierzystą PayPal ( Europe ) Ltd, została przejęta przez amerykańską spółkę giełdową eBay w październiku 2002. Początki PayPal w Europie, to rok 2004. Obecnie system PayPal ma tam 35 milionów użytkowników i jest w posiadaniu 100 tys. stron internetowych.

System PayPal działa już w 15 krajach UE. W swoim języku narodowym mogą z niego korzystać między innymi mieszkańcy Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, a także Polski. PayPal funkcjonuje łącznie w 190 krajach.

Dynamiczny rozwój firmy powoduje także, że w ostatnim roku w samej Europie zaksięgowano dzięki systemowi transakcje o łącznej wartości 8,4 miliarda dolarów.

Tekst: Konrad Szlendak

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)