Obniżka MTR‑ów może się trochę przesunąć

Obniżka MTR-ów może się trochę przesunąć
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.05.2009 19:45, aktual.: 27.05.2009 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

UKE, który pracuje właśnie nad harmonogramem obniżek stawek MTR w 2010 roku, rozważa przesunięcie pierwszej obniżki ze stycznia na luty lub marzec
przyszłego roku, jeśli sytuacja gospodarcza się nie poprawi -
poinformowała prezes UKE Anna Streżyńska.

Dodała, że łącznie do 2012 roku stawki MTR podczas czterech obniżek powinny spaść o ponad 9 groszy, co daje średnio ponad 2 grosze co pół roku - aby w 2012 roku osiągnąć cel w wysokości 2 eurocentów (teraz około 7 groszy netto) stawiany przez Komisję Europejską. Wcześniej UKE chciał osiągnąć poziom około 11 groszy w połowie 2013 roku. Urząd zastanawia się także nad ustalaniem MTR w eurocentach, by uchronić operatorów przed różnicami kursowymi.

_ Pracujemy obecnie nad nowym programem zmniejszania MTR-ów, który uwzględni gorszą sytuację ekonomiczną. Zobaczymy, jak będą wyglądały wyniki polskiej gospodarki za pierwszą połowę roku, jakie będę prognozy. Będziemy też jak co roku brali pod uwagę analizy kosztowe operatorów. We wrześniu powinniśmy ustalić termin, od którego będzie obowiązywała następna obniżka MTR-ów _ - powiedziała Streżyńska.

Kilka dni temu Komisja Europejska zarzuciła UKE, że nie powinien regulować stawek MTR w trybie zwykłych decyzji, ale przeprowadzać procedury notyfikacyjne, czyli konsultacje projektu decyzji z KE oraz regulatorami w innych krajach członkowskich. Urzędnicy unijni zwracają też uwagę, że UKE powinien brać pod uwagę koszty operatorów, a nie tylko odniesienie z innych krajów (tzw. benchmarki).

_ W dyrektywie nie ma żadnego obowiązku notyfikacji środków zaradczych takich jak MTR-y. W tej chwili przed Trybunałem toczy się postępowanie w tej sprawie przeciw regulatorowi niemieckiemu. Czekam na rozstrzygnięcie precedensu i do tej pory nie ma mowy o żadnej notyfikacji. Lipcowa obniżka będzie wprowadzona zgodnie z planem _ - powiedziała prezes.

Obecnie stawki MTR w krajach Unii Europejskiej wahają się od 2 eurocentów na Cyprze do 15 eurocentów w Bułgarii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)