UKE kolejny raz przyjrzał się cenom roamingu

UKE kolejny raz przyjrzał się cenom roamingu30.03.2011 16:40
UKE kolejny raz przyjrzał się cenom roamingu
Źródło zdjęć: © UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyjrzał się cenom roamingu międzynarodowego jakie oferują polscy operatorzy. Szykują się kolejne cięcia cen - obecne stawki nijak mają się do realnych kosztów jakie ponoszą operatorzy

Operatorzy ustalają ceny regulowanych usług na poziomie zbliżonym, ale nie przekraczającym ustalanych _ eurotaryfą _ oraz _ eurotaryfą SMS _ poziomów. Zamiast grać ceną telekomy maksymalizują zysk, a identyczna strategia konkurentów zapewnia stabilność scenariusza, nawet w momentach wymuszanych administracyjnie dalszych cięć cen.

288764902901037203
Źródło zdjęć: © Kliknij, aby powiększyć (fot. Telepolis)

Poza granicami kraju Polacy zdecydowanie najchętniej wysyłają SMS-y oraz odbierają połączenia. Coroczne badania konsumenckie realizowane na zlecenie UKE wykazują cenę jako priorytet wyboru oferty przez klienta. W roamingu wiadomość SMS jest średnio o 0,3. euro tańsza od minuty połączenia głosowego.

Warto pamiętać, że usługi roamingu prawie we wszystkich sieciach rozliczane są poza abonamentem, a więc ich koszt jest jeszcze wyraźniej odczuwalny przy opłacaniu rachunku. Między innymi z tego powodu Prezes UKE prowadzi aktywną promocję regulacji usług roamingowych.

W ocenie regulatora wciąż droga transmisja danych nie powinna w 201. r. kosztować użytkownika więcej niż 0,23 euro za 1 MB (plus VAT), zaś jego operatora nie więcej niż 0,15 euro za 1 MB bez VAT. Prezes UKE widzi także konieczność dalszych obniżek pozostałych cen usług telefonii ruchomej w roamingu, do momentu, w którym marże na usługach w roamingu nie będą różnić się od marży na usługach krajowych. Dzisiejsza dysproporcja w tym zakresie nie znajduje bowiem ekonomicznego uzasadnienia.

Analizie poddano usługi roamingu realizowane w Polsce przez klientów zagranicznych operatorów (roaming pasywny), jak również realizowane przez klientów polskich operatorów poza granicami kraju (roaming aktywny), w pierwszym półroczu 2010 roku. Zbadano ponadto detaliczne cenniki polskich sieci telefonii ruchomej, wg stanu na 13. marca 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)