W tym roku nie będzie obniżek MTR-ów

W tym roku nie będzie obniżek MTR‑ów

W tym roku nie będzie obniżek MTR-ów
27.03.2010 11:26, aktualizacja: 29.03.2010 10:14

W całym 2010 roku nie zmienią się stawki MTR (poza spadkiem dla P4), a za niecałe 3 lata koszt terminowania minuty połączenia w sieciach komorkowych największych operatorów może praktycznie zrównać się z kosztem zakończenia minuty w sieciach stacjonarnych innych niż TP - wynika z dokumentów opublikowanych na stronach UKE.

W całym 2010 roku nie zmienią się stawki MTR (poza spadkiem dla P4), a za niecałe 3 lata koszt terminowania minuty połączenia w sieciach komorkowych największych operatorów może praktycznie zrównać się z kosztem zakończenia minuty w sieciach stacjonarnych innych niż TP - wynika z dokumentów opublikowanych na stronach UKE.

_ Z uwagi na efekty kryzysu światowego, które są widoczne na polskim rynku telekomunikacyjnym, Prezes UKE odstąpił od obniżki stawek MTR w styczniu 2010 roku. Ten sam powód, jak również konieczność przeprowadzenia wymaganych przez ustawę procedur, leżą u podstaw odstąpienia od zmiany MTR w lipcu 2010 roku. Dopiero dokładna analiza i weryfikacja uzasadnień kosztowych które zostaną przez operatorów przedstawione w kwietniu, pozwoli na ustalenie dokładnej wysokości stawki MTR, ale z uwagi na czasochłonność tych analiz nastąpi to od 1. stycznia 2011 roku _ - napisał UKE w komunikacie.

Aktualna stawka MTR dla Centertela, Polkomtela i PTC wynosi 0,1677 zł i nie zmieni się do końca roku. 1. lipca spadnie stawka P4, która jest kalkulowana jako procent stawki największych operatorów. W I półroczu 2010 roku asymetria wynosi 126%, co daje stawkę 0,379 zł. W II półroczu asymetra spadnie do 110% i MTR P4 wyniesie 0,3522 zł (mniej o 2,5 grosza). Stawka dla CenterNetu wynosić będzie cały czas 0,65 zł, 0,48 zł i 0,40 zł w zależności od pory dnia i tygodnia.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Obecnie UKE szacuje na podstawie obserwacji tendencji europejskich, że od 1. stycznia 2011 roku stawka MTR powinna kształtować się na poziomie 3,2 eurocenta (około 0,1245 zł) za minutę. Jednocześnie Komisja Europejska prognozuje, że stawka MTR po przejściu 1. stycznia 2013 roku na koszty oparte o wyniki kalkulacji kosztów _ bottom-up _, powinna kształtować się na poziomie od 1,5 do 3 eurocentów za minutę, czyli od około 0,0583 zł do 0,1167 zł.

Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, najpóźniej od 1. stycznia 2013 roku koszty wszystkich operatorów sieci komórkowych, którzy rozpoczęli swoją działalność przed dniem 1. stycznia 2009 roku, powinny być kalkulowane w oparciu o model _ bottom-up _ kalkulujący przyrostowe koszty usługi zakańczania połączeń w sieciach komórkowych (FL-LRIC). Stawka MTR obliczona w wyniku zastosowania kalkulacji kosztów usług świadczonych przez najbardziej efektywnego operatora działającego w sieci ruchomej zdaniem Prezesa UKE powinna mieć zastosowanie do pozostałych podmiotów osiągających próg udziałów rynkowych pozwalających na efektywne konkurowanie z pozostałymi podmiotami.

Do momentu wyznaczenia stawek MTR w oparciu o wyniki modelu kalkulacji kosztów _ bottom-up _, stawki będą ustalane zgodnie z dotychczasowymi obowiązkami nałożonymi na poszczególnych operatorów w decyzjach o pozycji znaczącej na rynku zakańczania połączeń we własnych sieciach. W przypadku kosztów operatorów sieci ruchomych, na podstawie Prawa Telekomunikacyjnego, Prezes UKE dokona weryfikacji przedstawionych przez operatorów telekomunikacyjnych uzasadnień wysokości opłat ustalonych w oparciu o analizę wysokości lub metody ustalania opłat na porównywalnych rynkach konkurencyjnych lub innych sposobów oceny prawidłowości wysokości tych opłat, biorąc pod uwagę promocję efektywności i zrównoważonej konkurencji oraz zapewnienie maksymalnych korzyści użytkownikom końcowym.

Harmonogram prac UKE zakłada konsultacje środowiskowe na temat asymetrii przez cały kwiecień i decyzję pod koniec maja, a do 2012 roku zakończenie prac nad metodą _ bottom-up _.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)