Audytel: spadek MTR-ów dał pozytywne efekty

Audytel: spadek MTR‑ów dał pozytywne efekty

Audytel: spadek MTR-ów dał pozytywne efekty
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
19.10.2010 01:37, aktualizacja: 19.10.2010 09:55

Stopniowe obniżanie stawek MTR korzystnie wpłynęło na wzrost konkurencji rynku - można przeczytać w raporcie przygotowanym dla UKE przez firmę analityczną Audytel.

Obniżenie stawek MTR spowodowało spadek cen detalicznych, w tym także cen połączeń z telefonów stacjonarnych na komórkowe, zmniejszyło bariery rozwoju telefonii ruchomej oraz pozytywnie wpłynęło na stopień innowacyjności usługowej i polepszyło alokację zasobów.

_ Wbrew niektórym prognozom, obniżanie MTR nie wywołało negatywnych skutków dla konsumentów: nie stwierdzono występowania tzw. "efektu łóżka wodnego" (czyli rozprzestrzeniania się ewentualnych skutków negatywnych na ceny detaliczne) i spadku nakładów inwestycyjnych w telefonii ruchomej. Wzrosła za to aktywność operatorów MVNO, co przełożyło się na dodatkowy wzrost penetracji mobilnej. Obniżki MTR wyeliminowały także niekorzystne ekonomicznie zjawiska terminacji ruchu w sieciach telefonii ruchomej poprzez bramki FCT oraz subsydiowanie usług mobilnych przez abonentów sieci stacjonarnych _ - można przeczytać w raporcie.

Jak napisano w raporcie, nastąpił dalszy wzrost poziom konkurencji oraz spadek stopnia koncentracji dostawców w sektorze telefonii ruchomej. Zjawiska wynikały z wejścia na rynek kolejnych operatorów infrastrukturalnych, przede wszystkim P4, który w ciągu pierwszych 3 lat działalności osiągnął około 10-procentowy udział w rynku telefonii komórkowej. Następstwem aktywnych działań mających na celu zwiększenie konkurencyjności było dalsze obniżenie cen detalicznych, pojawienie się kolejnych usług telefonii głosowej oraz rozwiązań niegłosowych. Jedynym negatywnym następstwem wdrożenia asymetrii MTR było zjawisko dyskryminacji cenowej dla połączeń do sieci nowych operatorów.

Efekty regulacji MTR Audytel zaprezentował na podstawie następujących danych dla lat 2006-2010 (dane za 2010 roku prognozowane na podstawie wyników dwóch kwartałów):
• ceny połączeń w sieciach ruchomych spadły w analizowanym okresie łącznie o 65,4% (średniorocznie były o 33,8% niższe, niż w scenariuszu bez regulacji MTR),
• ceny połączeń z sieci stacjonarnych do sieci telefonii ruchomej spadły łącznie o 50,4% (średniorocznie były o około 30,2% niższe, niż w scenariuszu bez regulacji MTR) ,
• ruch głosowy w sieciach telefonii ruchomej był średniorocznie wyższy o 26,9%,
• penetracja usług telefonii ruchomej wzrosła do 118% (o 1,8 punktu procentowego więcej niż w scenariuszu bez regulacji MTR czyli o około 800 tys. kart SIM),
• bilans dobrobytu społecznego wyniósł 12,6 mld zł.

Zobacz: pełną treść raportu Audytela (plik .pdf; 1,70 MB).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)