Pisanie SMS-ów może być niebezpieczne

Pisanie SMS‑ów może być niebezpieczne

Pisanie SMS-ów może być niebezpieczne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
31.07.2008 13:37, aktualizacja: 31.07.2008 14:28

Lekarze z American College of Emergency Physicians wydali ostrzeżenie o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na ludzi, którzy pisania SMS-a nie przerywają nawet podczas przechodzenia przez ulicę.

Powołują się przy tym na rosnącą liczbę wypadków, których ofiarami padają zawzięcie SMS-ujący piesi, rowerzyści, a nawet motocykliści czy deskorolkowcy. W większości przypadków kończy się na kilku zadrapaniach, rozciętym łuku brwiowym czy skręconej kostce - wyniku bliskiego spotkania trzeciego stopnia z uliczną lampą czy krawężnikiem.

Jednak wiadomo też o dwóch przypadkach śmiertelnych. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna, o których mowa, byli tak zajęci wysyłaniem SMS-ów, że nie zauważyli nadjeżdżającego samochodu.

Wielu ludzi usprawiedliwia się chęcią wykorzystania do maksimum wolnej chwili i zapewnia o podzielności uwagi.

Lekarz pogotowia z Bakersfield, dr Patrick Walsh, ma na ten temat odmienne zdanie: _ Myślimy, że w ten sposób wykonujemy kilka czynności jednocześnie, ale to nieprawda. Skupiamy się kilka sekund na jednej czynności, potem kilka sekund na drugiej. Jeśli jedna z tych dwóch czynności to jazda samochodem, który porusza się z prędkością 60 km/h, wypadek jest tylko kwestią czasu _.

Lekarze przypominają, że należy unikać rozmawiania przez komórkę czy pisania wiadomości podczas wykonywania czynności ruchowych, takich jak chodzenie, jazda na rowerze czy deskorolce.

Rząd Irlandii poszedł o krok dalej i wystartował z kampanią skierowaną do nastolatków, w której krytykuje pisanie SMS-ów i robienie czegoś innego w tym samym czasie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)