UKE: cała Grupa TP wyraźnie zyska na spadku MTR-ów

UKE: cała Grupa TP wyraźnie zyska na spadku MTR‑ów

UKE: cała Grupa TP wyraźnie zyska na spadku MTR-ów
Źródło zdjęć: © UKE
27.10.2008 20:03, aktualizacja: 28.10.2008 10:06

UKE szacuje, że na planowanej obniżce stawek MTR, cała Grupa TP wyraźnie zyska na przepływach finansowych. Na stronach Urzędu ukazały się właśnie stosowne, bardzo ciekawe wyliczenia.

Zdaniem UKE, strata operatora zasiedziałego z przepływów finansowych przy MTR obniżonych do poziomu 21,62 groszy (od 1. stycznia) ulegnie zmniejszeniu o około 47%, czyli TP zyska na obniżce prawie 1,3 mld zł rocznie, a cała grupa - ponad 930 mln zł. Dla stawki 16,77 groszy (od 1. lipca) będzie to odpowiednio prawie 1,86 mld zł i ponad 1,3 mld zł.

Należy jednak zauważyć, że skala zysku Grupy TP prezentowana przez UKE nie uwzględnia potencjalnej zmiany struktury ruchu - zwiększenia liczby połączeń z sieci stacjonarnych i prawdopodobnego spadku (bądź przynajmniej znacznego zmniejszenia dynamiki wzrostu) liczby połączeń między sieciami komórkowymi.

Odnosząc się do licznych negatywnych wypowiedzi przedstawicieli Grupy TP dotyczących obniżek stawek MTR, UKE w końcowym komentarzu stwierdza, że _ z powyższego wynika, że stanowisko TP wobec obniżek stawek MTR jest albo wynikiem braku umiejętności oszacowania skutków działań regulacyjnych albo celową strategią mającą na celu dyskredytację działań regulatora _.

W kontekście dyskusji o wpływie stawek MTR na ceny u operatorów komórkowych, do których dochodziło kilkukrotnie w komentarzach na TELEPOLIS.PL, dość ciekawie wygląda jeden z akapitów analizy UKE:
_ Analizując przepływy finansowe z zakańczania połączeń pomiędzy największymi graczami na rynku telekomunikacyjnym, należy zauważyć, że dzisiejsza stawka MTR nie ma znaczenia dla rozliczeń między komórkowymi operatorami zasiedziałymi (na rysunku rozliczenia A-A) w związku z tym, iż posiadają oni porównywalne bazy klientów i stawki za zakańczanie połączeń są takie same. Przepływy ruchu pomiędzy sieciami ruchomymi są prawie symetryczne, w związku z czym bilans przepływów finansowych jest bliski zeru _.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)