Kolejne firmy wymieniają się ruchem w Poznaniu

Kolejne firmy wymieniają się ruchem w Poznaniu

Kolejne firmy wymieniają się ruchem w Poznaniu
22.03.2009 01:58

Poznań Internet eXchange, węzeł wymiany ruchu internetowego między dostawcami dostępu i treści internetowych działający w Poznaniu, zyskał dwóch nowych uczestników - Exatel i Bank Zachodni WBK.

W wymianie ruchu internetowego uczestniczy obecnie 20 firm. Są to zarówno dostawcy treści (np. Allegro.pl, Beyond.pl, Nasza-klasa.pl), dostawcy usług dostępu do Internetu (Exatel, Inea, Telekomunikacja Kolejowa) jak też duże przedsiębiorstwa mające siedzibę w Poznaniu (Międzynarodowe Targi Poznańskie, Bank Zachodni WBK). W projekcie bierze udział również wielu niezależnych lokalnych dostawców usług internetowych.

Poznański Punkt Wymiany Ruchu Internetowego (ang. _ Poznan Internet Exchange _ - w skrócie PIX) został zainicjowanym w 2005 roku przez firmy Horyzont Technologie Internetowe oraz Beyond.pl porozumieniem firm działających w Poznaniu i jego okolicach, zajmujących się dostarczaniem treści i dostępu do Internetu. Celem porozumienia jest stworzenie możliwości darmowej i szybkiej wymiany ruchu internetowego pomiędzy sieciami internetowymi wszystkich jego uczestników.

Obecność w PIX-ie w praktyce oznacza dla użytkowników końcowych że strony internetowe zlokalizowane na serwerach firm uczestniczących w projekcie otwierają się szybciej; skraca się również czas odpowiedzi serwerów na zapytania ze strony użytkowników. Dla uczestniczących firm oznacza to ponadto odciążenie innych łącz internetowych poprzez skierowanie dużej części ruchu internetowego przez darmowe łącze o wysokiej przepustowości; typowa przepustowość podłączenia do PIX-a to 1 Gb/s.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)