Nowy robot przeczyta nuty i zaśpiewa

Nowy robot przeczyta nuty i zaśpiewa

Nowy robot przeczyta nuty i zaśpiewa
18.08.2011 09:59, aktualizacja: 18.08.2011 10:15

Specjaliści z National Taiwan University of Science and Technology stworzyli robota, który potrafi odczytać zapis muzyczny oraz słowa piosenki z kartki, a następnie całość zaśpiewać - informuje "New Scientist".

Robot, zaprojektowany na podobieństwo ludzkiej głowy, potrafi przetworzyć zapis muzyczny z kartki papieru, przy pomocy algorytmu obliczyć rytm i wysokość dźwięków oraz rozpoznać słowa. "Może to właśnie jedno z tych zadań, które roboty mogą wykonać lepiej od zwykłych ludzi" - powiedział Chyi-Yeu Lin, prowadzący projekt.

Maszyna wyposażona jest w szereg silników imitujących mięśnie, syntetyczną skórę, głośnik, dwie kamery, dwa mikrofony oraz komputer z zainstalowanym oprogramowaniem. Dzięki temu nie tylko czyta nuty i śpiewa, ale również dopasowuje swoją mimikę do charakteru piosenki i reakcji publiczności. Dzięki silnikom zamontowanym pod sztuczną skórą robot potrafi wyrazić radość, smutek, gniew i zaskoczenie.

Obraz
© (fot. NewScientist)

Robot jest w stanie odczytać uproszczoną notację muzyczną z kartki papieru (nuty przedstawione są za pomocą cyfr) i słowa w dowolnym języku, o ile są one zapisane przy pomocy liter alfabetu łacińskiego. Pierwsze utwory zaśpiewał po mandaryńsku. Od momentu sfotografowania - przez kamery umieszczone w oczach kartki - z zapisem piosenki do momentu rozpoczęcia śpiewu mija ok. 4. sekund.

Na 10. przypadkowych osób na ulicach Tajpej, którym pokazano film z występem robota, 70 proc. dobrze oceniło jego wygląd oraz jakość występu. Za zabawny uznało występ 50 proc. ankietowanych. Zdaniem 40 proc. pytanych, jakość głosu robota była podobna do ludzkiej; taki sam odsetek uznał, że głos był nierealistyczny, ale do zaakceptowania.

Konstruktorzy robota planują dalsze badania, tak by tego typu urządzenia mogły zastąpić ludzi na niektórych stanowiskach, np. w hotelach lub restauracjach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)