Nowe lustrzanki Sony

Nowe lustrzanki Sony

Nowe lustrzanki Sony
Źródło zdjęć: © Sony
24.08.2010 11:11, aktualizacja: 24.08.2010 12:15

Rodzina aparatów z wymiennymi obiektywami Sony α (czytaj. Alfa) powiększy się o niewielkie i szybkie modele α55 i α33. Producent wprowadza również na rynek dwie lustrzanki średniej klasy: DSLR-A580 i DSLR-A560

Mały rozmiar i duża szybkość - α55 i α33

Pierwsze aparaty cyfrowe Sony oparte na technologii półprzezroczystego lustra mają innowacyjny system optyczny, który daje nowe możliwości wykonywania zdjęć. W odróżnieniu od tradycyjnych lustrzanek cyfrowych, prezentowane aparaty zawierają nieruchome lustro, którego zadaniem jest "rozwidlenie”. ścieżki optycznej. W efekcie, część światła trafia do głównego przetwornika obrazu, a część do oddzielnego czujnika automatyki ostrości opartego na technologii detekcji fazowej.

Obraz
© Aparat Sony A33 (fot. Sony)

Dzięki takiej konstrukcji użytkownik może przez cały czas korzystać z podglądu na żywo o dużej rozdzielczości, z dokładnym systemem nastawiania ostrości opartym na wykrywaniu fazy. Podgląd jest możliwy na ruchomym, 3-calowym monitorze LCD lub w precyzyjnym wizjerze elektronicznym Tru-Finder. Taka konstrukcja gwarantuje ponadto ciągłe nastawianie ostrości nawet na ruchome obiekty, zarówno podczas nagrywania filmów Full HD, jak i fotografowania.

Dzięki uproszczeniu budowy mechanicznej, technologia półprzezroczystego lustra eliminuje inne tradycyjne ograniczenia lustrzanek cyfrowych i pozwala na zmniejszenie wymiarów aparatu oraz jego złożoności. W konsekwencji, modele α5. i α33 będą atrakcyjną propozycją dla osób wykonujących zdjęcia dla przyjemności, pragnących uwiecznić pełne spontaniczności chwile z życia rodzinnego i z podróży bez dźwigania zbędnych kilogramów.

Technologia półprzezroczystego lustra umożliwia fotografowanie aparatem α55 z szybkością do 10 kl./s (do 7 kl./s w przypadku modelu α33). Jest to obecnie największa na świecie szybkość zdjęć seryjnych zapewniana przez aparaty z wymiennym obiektywem wyposażone w matrycę APS-C. Nowo opracowany, 15-polowy autofokus z systemem wykrywania fazy umożliwia dokładne śledzenie ostrości, dzięki czemu podczas zdjęć seryjnych ostro rejestrowane są nawet ruchome obiekty. W efekcie, użytkownicy aparatów α5. i α33 będą mogli uchwycić na zdjęciach zdarzenia trwające ułamek sekundy.

Duży przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD w obu aparatach pozwala na rejestrację materiału filmowego w jakości HD z efektami nieostrości tła. Aparaty α5. i α33 jako pierwsze na świecie umożliwiają również szybkie nastawianie ostrości podczas nagrywania filmów Full HD AVCHD 1080i. W nowych aparatach podgląd obrazu filmowego w czasie rzeczywistym jest możliwy także za pośrednictwem wizjera.

Obraz
© Aparat Sony A55 (fot. Sony)

Aparaty α5. i α33 wyposażone są w podgląd na żywo obrazu o dużej rozdzielczości, który został połączony z systemem nastawiania ostrości opartym na wykrywaniu fazy, działającym właściwie nawet przy zdjęciach szybko poruszających się obiektów.

Uchylno-obrotowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5 cm) i proporcjach 16:9 umożliwia wygodne komponowanie ujęć z różnych perspektyw. Wyróżnia się dużą jasnością, szczegółowością i kontrastowością obrazu.

Aparat jest ponadto wyposażony w precyzyjny, elektroniczny wizjer o rozdzielczości 1,15 mln punktów, który pokrywa 100. kadru. W komponowaniu ujęcia pomaga dodatkowo możliwość wyświetlenia w wizjerze i na ekranie LCD różnych siatek linii pomocniczych, jak również poziomicy cyfrowej.

Aparaty α55 i α33 współpracują z całą gamą przeszło 30 wymiennych obiektywów z mocowaniem A i są wyposażone w stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE. Ten ostatni kompensuje drgania przy zdjęciach z ręki, pozwalając wydłużyć czas otwarcia migawki nawet o 4 stopnie w stosunku do standardowo zalecanej wartości. Oba aparaty są również wyposażone w tryb panoramy 3D. Wykonane w tym trybie ujęcia można następnie wyświetlać na każdym telewizorze zgodnym z technologią 3D. Ponadto, model SLT-A5. jest pierwszym aparatem Sony z rodziny α wyposażonym w moduł GPS umożliwiający zapis danych geolokalizacyjnych w obrazach i ujęciach filmowych.

W porównaniu z modelami α. poprzedniej generacji, dalszemu ulepszeniu poddano funkcję automatyki HDR: dane z serii trzech zdjęć różniących się naświetleniem są automatycznie łączone w jeden obraz odznaczający się większą ilością szczegółów w światłach i cieniach. Tryb redukcji szumu z wykorzystaniem wielu klatek wykorzystuje dane z serii sześciu zdjęć do stworzenia jednego obrazu o niskim poziomie szumów, dzięki czemu efektywna czułość może być zwiększona nawet do ISO 25 600.

Obraz
© Aparat Sony DSLR-A560 (fot. Sony)

Nowe aparaty współpracują z kartami Memory Stick PRO Duo (w tym Memory Stick PRO-HG Duo) oraz SD (w tym SDHC i SDXC). Karty Memory Stick PRO-HG Duo HX, umożliwiające przesyłanie danych z szybkością do 3. MB/s, wyróżniają się najwyższą wydajnością podczas zdjęć seryjnych i przy przesyłaniu danych na inny nośnik.

Nowe aparaty Sony z półprzezroczystym lustrem będą dostępne: α55 - od października, natomiast α33 od września br. Nowe lustrzanki średniej klasy: DSLR-A580 i DSLR-A560

Sercem obu urządzeń jest przetwornik obrazu CMOS Exmor APS HD nowej generacji, który w połączeniu z najnowszą wersją wydajnego procesora obrazu Sony BIONZ umożliwia szybkie zdjęcia seryjne oraz zaawansowane, cyfrowe przetwarzanie obrazu.

Po włączeniu trybu ciągłego z priorytetem szybkości lustrzanki A58. i A560 mogą rejestrować zdjęcia z szybkością do 7 klatek na sekundę. Nowo opracowany, 15-polowy autofokus z systemem wykrywania fazy umożliwia dokładne śledzenie ostrości, nawet obiektów znajdujących się w ruchu.

Obraz
© Aparat Sony DSLR-A580 (fot. Sony)

Aparaty DSLR-A58. i A560 współpracują z całą gamą przeszło 30 wymiennych obiektywów α z mocowaniem A, produkowanych przez Sony i Carl Zeiss. Nowe modele są również wyposażone w stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE.

Oba modele pozwalają na nagrywanie filmów HD. Aby nagrać wysokiej jakości film HD ze stereofoniczną ścieżką dźwiękową, wystarczy nacisnąć dedykowany przycisk filmowania. Nagrań można dokonywać w formacie AVCHD 1080. i wygodnym dla użytkowników internetu formacie MP4.

Podobnie jak modele α5. i α33, również aparaty A580 i A560 dają nowe możliwości komponowania i wyświetlania obrazu fotograficznego i filmowego o najwyższej jakości i posiadają uchylny w górę i w dół wyświetlacz Xtra Fine LCD o przekątnej 3 cali (7,5 cm).

Dodatkowym ułatwieniem jest funkcja sprawdzania ostrości przy podglądzie na żywo, która pozwala na wizualną ocenę najdrobniejszych szczegółów obrazu. Po jej włączeniu obraz rejestrowany przez główny przetwornik pojawia się na monitorze LCD w wybranym przez użytkownika powiększeniu, dzięki czemu można dokładnie sprawdzić ostrość szczegółów w obrazie. W razie potrzeby, użytkownik może również zmienić system nastawiania ostrości z wykrywania fazy na wykrywanie kontrastu.

Kontrastowy wizjer optyczny pokrywa 95. kadru i pozwala na bardzo szczegółowy podgląd fotografowanego ujęcia. Naciskając odpowiedni przycisk, można również sprawdzić głębię ostrości. Oba aparaty są również wyposażone w tryb panoramy 3D.

Również w modelach A58. i A560 ulepszeniu poddano funkcję automatyki HDR. Tryb redukcji szumu z wykorzystaniem wielu klatek wykorzystuje dane z serii sześciu zdjęć do stworzenia jednego obrazu o niskim poziomie szumów, dzięki czemu efektywna czułość może być zwiększona nawet do ISO 25 600.

Nowe aparaty współpracują z kartami Memory Stick PRO Duo (w tym Memory Stick PRO-HG Duo) i SD (w tym SDHC i SDXC).

Model DSLR-A580 będzie dostępny od października a DSLR-A560 w pierwszym kwartale 2011 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)