Dwa nowe bezlusterkowce Sony z pełną klatką: Sony A7 i Sony A7R

Dwa nowe bezlusterkowce Sony z pełną klatką: Sony A7 i Sony A7R

Dwa nowe bezlusterkowce Sony z pełną klatką: Sony A7 i Sony A7R
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
17.10.2013 08:51

Aparaty serii A7 to nowe bezlusterkowce Sony z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu. Model A7 wyposażono w matrycę Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela, a model A7R został wyposażony w matrycę typu "gapless on chip", bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, o efektywnej rozdzielczości 36,4 megapiksela.

Sony A7

Nowy aparat Sony α7 łączy potencjał pełnoklatkowej matrycy i wymiennej optyki z kompaktowymi wymiarami korpusu. Wraz z bliźniaczym modelem α7. aparat pozwala korzystać z wszystkich zalet przetwornika o wielkości klatki filmu małoobrazkowego, takich jak: większa czułość, szerszy zakres dynamiczny, czy mniejsza głębia ostrości.

Wykonany z mocnego stopu magnezowego korpus mieści przednie i tylne pokrętło ustawień, kółko sterujące i pokrętło kompensacji ekspozycji. Można z nich intuicyjnie używać, komponując ujęcia z użyciem wizjera XGA OLED Tru-Finder lub uchylnego, 3-calowego ekranu LCD. Sama obudowa chroni aparat przed kurzem i wpływem wilgoci.

Dzięki połączeniu pełnoklatkowej matrycy obrazu z nowym procesorem BIONZ X aparat powinien zapewnić dobrą jakość nagrywanych filmów Full HD (1920x108. 50p/25p) także przy słabym oświetleniu. Podczas filmowania można korzystać z ulepszonej funkcji Clear Image Zoom, uzyskując większe zbliżenia bez ograniczenia liczby pikseli. Dostępna jest także regulacja i kontrola poziomu dźwięku czy wyjście „czystego” sygnału HDMI, służące do wyświetlania filmu na zewnętrznym monitorze lub nagrywania go na inne urządzenie.

Za autofokus odpowiada system Fast Hybrid AF, oparty na połączeniu detekcji fazowej z detekcją kontrastu. System wykrywania oczu, pozwala nadać priorytet nawet jednej źrenicy, co umożliwia ostre ujęcie twarzy osoby, która jest częściowo odwrócona od obiektywu, nawet przy małej głębi ostrości. Wstępne nastawienie ostrości zapewnia szybki system AF, wykorzystujący 11. pól detekcji fazy. Po nim do precyzyjnej korekty ustawienia przystępuje 25-polowy system AF oparty na detekcji kontrastu.

Wbudowane technologie bezprzewodowe Wi-Fi i NFC pozwalają łączyć aparat ze smartfonami i tabletami z systemem Android i technologią NFC. Dzięki dedykowanej aplikacji możliwe jest zdalne sterowanie aparatem przez ten urządzenia.

Sony A7R

Sony A7. to bliźniacza konstrukcja do A7, różniąca się przede wszystkim inną matrycą. W tym modelu wykorzystano bowiem matrycę typu „gapless on chip”, bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, o efektywnej rozdzielczości 36,4 megapiksela. Wspólna pozostaje jednak konstrukcja, obudowa, wizjer czy ekran LCD.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W pełnoklatkowym przetworniku obrazu Exmor CMOS zastosowano technologie koncentracji światła i powiększania elementów światłoczułych oraz nową konstrukcję „gapless on chip”, która eliminuje przerwy między sąsiadującymi pikselami. Wprowadzenie tych ulepszeń zaowocowało większą światłoczułością i rozdzielczością oraz niższym poziomem szumów —. mimo bardzo wysokiej rozdzielczości skutkującej mniejszymi wymiarami poszczególnych pikseli.

Model α7. jest wyposażony w szybki, inteligentny system automatyki ostrości. Pełną personalizację aparatu oraz dostosowanie go do własnych potrzeb i stylu pracy umożliwia natomiast 9 przycisków o programowalnym działaniu, do których można łącznie przypisać 46 funkcji. Nawet wtedy, kiedy fotografowana postać jest częściowo odwrócona od obiektywu, z jednoczesnym ustawieniem małej głębi ostrości, twarz będzie ostra dzięki precyzyjnemu systemowi wykrywania oczu.

Matryca modelu α7. nie zawiera optycznego filtra dolnoprzepustowego, co pozwala na maksymalne wykorzystanie jej wyjątkowej szczegółowości. Uzupełnia ją procesor obrazu Sony BIONZ X najnowszej generacji. Do jego zadań należy wydobywanie szczegółów z obrazu i osłabianie szumów w szerokim zakresie czułości ISO: od 100 do 25 600. (Uwaga: zakres ten można zwiększyć w trybie wieloklatkowej redukcji szumów do ISO 51 200 i zmniejszyć do ISO 50.)

Pozostałe funkcje są niemal identyczne jak w modelu A7.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)