CES 2010: Sony pokazuje nowe aparaty

CES 2010: Sony pokazuje nowe aparaty
Źródło zdjęć: © Sony

07.01.2010 12:12, aktual.: 07.01.2010 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony zaprezentowała nowe aparaty fotograficzne HD bloggie - nowatorskie, stylowo wyglądające, odznaczające się wysoką jakością. Aparaty, które pozwalają cieszyć się ze spontanicznego nagrywania i prezentowania zdjęć i filmów

Firma Sony zaprezentowała nowe aparaty fotograficzne HD bloggie - nowatorskie, stylowo wyglądające, odznaczające się wysoką jakością. Aparaty, które pozwalają cieszyć się ze spontanicznego nagrywania i prezentowania zdjęć i filmów. Na targach możemy również obejrzeć kontynuację udanej serii aparatów fotograficznych z serii Cybershot.

W Europie bloggie zadebiutują dwoma atrakcyjnymi modelami, pozwalającymi z niezwykłą łatwością wykonywać zdjęcia i nagrywać ujęcia filmowe, które można później łatwo i szybko opublikować w Internecie.

Obraz
© Aparat Sony Bloggie PM5/PM5K (fot. Sony)

Kolorowy, lekki i poręczny aparat fotograficzny HD bloggie przyda się, gdy chcesz podzielić się z innymi swoimi wspomnieniami, zaktualizować blog albo przesłać na serwisy społecznościowe obrazy z podróży. Wystarczy po zrobieniu zdjęć i nakręceniu filmów odwiedzić najbliższą kafejkę internetową, tam podłączyć urządzenie i przesłać z obrazy za pomocą zintegrowanego oprogramowania PMB Portable.

Nowe modele bloggie są przyjemne w użyciu i łatwe w obsłudze. Aby zrobić wyraźne, 5-megapikselowe zdjęcie, po prostu naciska się przycisk. Inny przycisk uwieczni chwilę na filmie Full HD w formacie MP4.

Obraz
© Aparat Sony Bloggie MHS-CM5 (fot. Sony)

Urządzenia o symbolach PM5/PM5. i CM5 umożliwiają nagrywanie zarówno wyjątkowo płynnych ujęć w formacie 1280x720/60p, jak i cechujących się najwyższą rozdzielczością ujęć Full HD 1920x1080/30p. Wbudowany stabilizator obrazu SteadyShot kompensuje drgania podczas zdjęć z ręki, a dzięki odpowiednim korektom ustawień wprowadzanym przez technologię rozpoznawania twarzy uzyskuje się wyraźne, wspaniałe portrety (tylko w trybie 720/30p).

Oferowane w czterech żywych kolorach aparaty PM5/PM5. są wyposażone w ruchomy obiektyw, obracany w zakresie 270 stopni. Podczas zdjęć dolna część jasnego ekranu LCD 6,0 cm o dużej rozdzielczości zawiera informacje o aktualnych ustawieniach. Aby obejrzeć gotowy materiał, wystarczy obrócić aparat bloggie do pozycji poziomej, w której ujęcia i fotografie wypełniają cały ekran.

Użytkownicy modelu PM5. mogą skorzystać ze specjalnego adaptera obiektywu, pozwalającego nagrywać panoramy. Trzeba tylko założyć adapter i zacząć filmowanie w trybie wideo 360: nie ma potrzeby wybierania żadnych innych ustawień. Aparat fotograficzny bloggie zapisuje panoramiczne ujęcia w specjalnie kodowanych plikach. Taką panoramę można później "rozwinąć" na ekran komputera przy użyciu dostarczonego oprogramowania PMB i programu 360 Video Player.

Obraz
© Aparat Sony Bloggie PM5/PM5K (fot. Sony)

Model CM5 jest wyposażony w wysokiej jakości obiektyw z zoomem optycznym 5. oraz w odchylany, obrotowy ekran LCD 6,2 cm, pozwalający na komfortowe komponowanie i wyświetlanie ujęć. Wyposażenie aparatu obejmuje także złącze HDMI, dzięki któremu do wyświetlania ujęć filmowych i fotografii można użyć dowolnego telewizora HD.

Podłączenie aparatu fotograficznego do komputera powoduje uruchomienie wbudowanego oprogramowania PMB Portable. Umożliwia ono przeglądanie i wybieranie fotografii i ujęć filmowych, jak również ich przesyłanie do popularnych serwisów społecznościowych, takich jak Picasa i YouTube. Podłączenie do gniazda USB komputera automatycznie rozpoczyna ładowanie akumulatora.

Na wiosnę zostanie również udostępniony moduł integrujący, który pozwoli na łatwe prezentowanie materiałów w serwisie Facebook. Moduł ten uzupełni obecne możliwości prezentacji w takich serwisach, jak YouTube czy Picasa Web Albums, i będzie miał formę aktualizacji programu przeznaczonej do pobrania z Internetu. Nowa wersja pozwoli użytkownikom na prezentowanie zdjęć i filmów w serwisie Facebook bezpośrednio z programu PMB (aktualizację programu PMB będzie można pobierać od kwietnia 2010 r.). Wiosenna linia aparatów kompaktowych Cyber-shot łączy wiele zaawansowanych rozwiązań optycznych z przyjemnymi w użyciu funkcjami, które ułatwiają wykonywanie i prezentowanie zdjęć. W nowej ofercie firmy Sony znalazło się ogółem jedenaście nowych modeli aparatów.

Cyber-shot HX5: kompakt z dużym zoomem, filmami AVCHD i odbiornikiem GPS

Zastosowany w aparacie zaawansowany przetwornik obrazu Exmor R typu CMOS ma dwukrotnie większą czułość niż standardowe przetworniki. Rejestruje szczegółowy obraz z małą ilością szumów nawet przy fotografowaniu w słabym świetle. Taki przetwornik stanowi idealne dopełnienie zaawansowanego obiektywu Sony G z dużym, 10-krotnym zoomem optycznym. Choć sam aparat jest niewielki, jego obiektyw umożliwia nastawianie ogniskowych z przedziału od 2. do 250 mm (w przeliczeniu na format 35 mm) i doskonale sprawdza się w najróżniejszych zastosowaniach - od zdjęć rozległych krajobrazów przez zdjęcia grupowe do silnych zbliżeń.

Aparat HX5 pozwala nie tylko robić zdjęcia o rozdzielczości 10,1 megapiksela, ale i nagrywać ujęcia filmowe Full HD. Do rozpoczęcia nagrywania filmu o rozdzielczości 192. x 1080i, kodowanego z użyciem bardzo wydajnego formatu AVCHD, wystarcza jedno naciśnięcie przycisku. Kiedy film będzie już nagrany, można go obejrzeć na podłączonym do aparatu telewizorze BRAVIA lub przełożyć kartę Memory Stick do oferowanej oddzielnie nagrywarki DVDirect MC6 i bez użycia komputera skopiować nagranie HD na płytę DVD, przeznaczoną do odtworzenia w odtwarzaczu Blu-ray Disc.

Obraz
© Aparat Sony Cyber-shot HX5 (fot. Sony)

Podczas kręcenia ujęć HD z ręki z pomocą przychodzi kompensujący skutki drgań aparatu optyczny stabilizator obrazu SteadyShot z nowym, "aktywnym" trybem. Nowy tryb jest nawet 1. razy bardziej efektywny od zwykłych rozwiązań tego typu, co przekłada się na nieosiągalny wcześniej poziom ostrości i stabilności ujęć.

Światową nowością jest zaawansowany tryb panoramy - udoskonalona wersja jedynej w swoim rodzaju funkcji, wprowadzonej po raz pierwszy w zeszłorocznych modelach Cybershot HX1. TX1 i WX1. Teraz łatwiej jest utrwalić na zdjęciu spójną, niezwykle rozległą panoramę, nawet jeśli w kadrze znajdują się ruchome obiekty. Jest to efekt zastosowania w aparacie nowych, zaawansowanych algorytmów, które wykrywają w kadrze ruch osób i innych obiektów i kompensują ewentualne niezgodności między poszczególnymi ujęciami.

HX5 to pierwszy na świecie aparat z wbudowanym odbiornikiem GPS i kompasem. Dane GPS pozwalają miłośnikom fotografii podróżniczej na sprawdzanie w czasie rzeczywistym aktualnej pozycji na dużym ekranie Clear Photo LCD o przekątnej 3 cali. Po powrocie do domu można natomiast skorzystać z dostarczonego programu komputerowego Picture Motion Browser i sprawdzić na mapie elektronicznej, gdzie powstały fotografie i ujęcia filmowe z zapisanymi danymi geolokalizacyjnymi. Dodatkową zaletą jest nowa funkcja kompasu informująca o kierunku, w którym był zwrócony aparat w momencie wykonywania zdjęcia.

Nowością w aparatach Cyber-shot jest korygowanie naświetlania przy użyciu techniki HDR (High Dynamic Range). Technika ta pozwala na uzyskanie naturalnych, zrównoważonych wyników przy zdjęciach scen o dużym kontraście lub z silnymi źródłami światła w tle. Aparat HX5 automatycznie, w bardzo krótkim czasie wykonuje dwa zdjęcia tej samej sceny, raz nastawiając ekspozycję na światła, a raz na cienie. Wydajne algorytmy łączą następnie te dwie klatki w jedną szczegółową fotografię HDR z jasnymi, równomiernie naświetlonymi światłami i dobrze widocznymi szczegółami w głębokich cieniach.

Kolejną nowością jest tryb zdjęć portretowych. Eliminuje on problemy z uzyskaniem poprawnie skadrowanego autoportretu, gdy nie można spojrzeć na ekran LCD. W tym trybie wystarczy trzymać aparat w wyprostowanej ręce i nacisnąć spust migawki. Dzięki technologii rozpoznawania twarzy urządzenie samoczynnie zweryfikuje poprawność kadrowania i wyzwoli migawkę. Wybierając odpowiednie ustawienie, można również zagwarantować właściwą kompozycję ujęcia przedstawiającego dwie osoby. Cyber-shot W380: oryginalne wzornictwo i duże możliwości

Popularna seria Cyber-shot W powiększy się o siedem smukłych, kolorowych modeli z wieloma pomysłowymi rozwiązaniami, dzięki którym każdy będzie mógł łatwiej uzyskać lepsze zdjęcia.

Najbardziej zaawansowany w tej serii model Cyber-shot W38. będzie oferowany w czterech odmianach kolorystycznych: czarnej, srebrnej, złotej i czerwonej.

Obraz
© Aparat Sony Cyber-shot W380 (fot. Sony)

Używając trybu panoramy można z łatwością utrwalać na zdjęciach rozległe krajobrazy, miejskie panoramy, zdjęcia grupowe itp. Aby ująć całą scenę, wystarczy wcisnąć spust migawki, a następnie przemieszczać aparat. Urządzenie automatycznie połączy serię wykonanych zdjęć w jeden obraz o bardzo szerokim, sięgającym 18. stopni kącie widzenia.

Nowy model jest jeszcze smuklejszy i bardziej miniaturowy od swojego poprzednika. Zastosowany w nim obiektyw Sony klasy G z 5-krotnym zoomem optycznym odznacza się dużą jasnością (F2,4) i szerokim kątem widzenia: od 24 mm wzwyż. Obiektyw ten pozwala na pełne wykorzystanie efektywnej rozdzielczości 14-megapikselowego przetwornika CCD. Duży otwór względny przysłony otwiera przed użytkownikiem nowe, twórcze możliwości - od fotografii portretowej z miękko rozmytym tłem do wykonywania nastrojowych zdjęć w słabym świetle bez użycia flesza. Cyber-shot TX7: wyjątkowo smukły... a teraz z filmami Full HD

Efektowna sylwetka modelu Cyber-shot TX7 na pewno wzbudzi powszechne zainteresowanie. Dostępna w trzech odmianach kolorystycznych, ekskluzywnie wykończona i wyjątkowo smukła obudowa tego modelu chroni zamontowany wewnątrz obiektyw Carl Zeiss z 4-krotnym zoomem optycznym. Zważywszy na minimalną grubość samego aparatu, obiektyw ten ma zaskakująco duży kąt widzenia. Przy najszerszym kącie jego ogniskowa wynosi tylko 2. mm, dzięki czemu w kadrze swobodnie mieszczą się rozległe krajobrazy, sceny grupowe i nastrojowe portrety.

Aparat jest bardzo łatwy w obsłudze, co jest zasługą dużego, panoramicznego, dotykowego ekranu LCD o przekątnej 3,5 cala oraz zoptymalizowanego systemu obsługi. Wykonany w technologii TruBlack wyświetlacz osłabia odbicia i zwiększa kontrast. Zapewnia bogactwo i szczegółowość wyświetlanych fotografii, nawet przy ich oglądaniu w plenerze w środku dnia.

Obraz
© Aparat Sony Cyber-shot TX7 (fot. Sony)

Użytkownicy aparatu Cyber-shot TX7 mają ponadto do dyspozycji zaawansowany tryb panoramy i funkcję nagrywania filmów HD 1080i, które można łatwo, intuicyjnie wybrać z ekranu dotykowego.

Wszystkie nowe modele Cyber-shot mają wbudowane oprogramowanie Picture Motion Browser (PMB) Portable. Oznacza to, że po podłączeniu aparatu do portu USB dowolnego komputera z dostępem do Internetu wystarczy wykonać kilka kliknięć myszą, by zdjęcia i filmy z aparatu znalazły się na ulubionym serwisie społecznościowym.

Do nabycia jest również pełna gama oficjalnych akcesoriów Sony. Zapasowy akumulator InfoLITHIUM najnowszej generacji pozwoli uniknąć utraty zdjęć z powodu odcięcia zasilania. Jego udoskonalona konstrukcja gwarantuje obecnie bardzo długi czas pracy i szybkie ładowanie połączone z małą wagą i smukłą, zajmującą mało miejsca obudową.

Specyfikacja techniczna aparatów Cyber-shot HX5, W380, S2100, TX7:

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. Sony)

*Sam aparat, bez akumulatora / karty MS duo

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także