Nie żyje Giovanni Buttarelli. Zastąpi go Wojciech Wiewiórowski

Nie żyje Giovanni Buttarelli. Zastąpi go Wojciech Wiewiórowski

Nie żyje Giovanni Buttarelli. Zastąpi go Wojciech Wiewiórowski
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
21.08.2019 16:58, aktualizacja: 21.08.2019 17:15

- Z głębokim żalem informujemy, że odszedł Giovanni Buttarelli, Europejski Inspektor Ochrony Danych - poinformował urząd na Twitterze. Buttarelli miał 62 lata.

Giovanni Buttarelli objął stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych w grudniu 2014 roku. Jego kadencja miała zakończyć się tej zimy. Zanim zaczął pracę w inspektoracie, Buttarelli był sekretarzem generalnym włoskiego Urzędu Ochrony Danych, a także sędzią kasacyjnym.

W pożegnalnych wpisach na profilu inspektoratu podkreślono, że Buttarelli poświęcił całe życie sądownictwu, Unii Europejskiej, jej wartościom i swojej rodzinie. Jego praca od lat toczyła się wokół ochrony danych i pokrewnych zagadnień.

Z jego wypowiedzi wiemy, że był zwolennikiem szyfrowania wolnego od backdoorów. Niektóre media nazywają go "panem RODO" - Buttarelli czuwał nad wdrażaniem zasad przetwarzania danych osobowych w państwach członkowskich.

Giovanni Buttarelli zmarł w otoczeniu rodziny w nocy 20 sierpnia 2019 roku. Inspektora pożegnał także polski UODO.

Wojciech Wiewiórowski zastępuje Buttarellego

Zadaniem Europejskiego Inspektora Ochrony Danych jest czuwanie, by prawo obywateli do prywatności zostało zachowane. Inspektor czuwa nad instytucjami i organami UE, by prawidłowo przetwarzały nasze dane osobowe.

Obecnie ten obowiązek spoczywa na barkach Polaka, Wojciecha Wiewiórowskiego. Wiewiórowski pracował na stanowisku Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w Polsce w latach 2010-2014.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)