Największy wróg komputerów

Największy wróg komputerów

Największy wróg komputerów
Źródło zdjęć: © Fancy/Thinkstock
24.01.2011 11:41, aktualizacja: 24.01.2011 13:42

Silne mrozy czy upały nie zagrażają dobrej jakości komputerom czy innym urządzeniom elektronicznym. Powodem do zmartwień jest wilgoć i powtarzające się, nagłe wyłączanie komputerów

Silne mrozy czy upały nie zagrażają dobrej jakości komputerom czy innym urządzeniom elektronicznym. Powodem do zmartwień jest wilgoć i powtarzające się, nagłe wyłączanie komputerów - powiedział PAP dr hab. Ryszard Zieliński z Politechniki Wrocławskiej.

- Komputer działa najlepiej jeśli jest cały czas włączony, wówczas może działać stabilnie - tłumaczy PAP ekspert z Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki PWr.

Obraz
© (fot. Fancy/Thinkstock)

Zwraca jednak uwagę, że szkodliwość nagłych wyłączeń komputera - spowodowana czy przez nas samych czy np. przerwaniem dostaw prądu - zależy od urządzeń wspomagających działanie komputerów. - Jeśli zasilacz jest kiepski to częste włączanie i wyłączanie komputera powoduje tzw. przepięcia. Niestety nowoczesne układy elektroniczne "nie lubią" tego typu procesów - dodaje.

Dr Zieliński tłumaczy, że podobny efekt, jak nagłe wyłączanie komputera może wywołać również wyładowanie atmosferyczne. - Impuls generowany w sieci elektrycznej może uszkodzić zasilacz, a ten całą resztę komputera - zaznacza naukowiec.

Pogoda sama w sobie nie powinna mieć wpływu na działanie naszych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy laptopów. Jak wyjaśnia dr Zieliński, obecnie produkowane urządzenia elektroniczne przed wejściem na rynek przechodzą odpowiednie testy. "Dlatego sprzęt powinien być niewrażliwy na zmiany temperatury i pogody" - tłumaczy.

Na co jednak powinniśmy uważać? Zdaniem eksperta na wodę i wilgotne powietrze. - Dobry sprzęt powinien działać w każdych warunkach atmosferycznych, pod warunkiem, że nie wystawimy go na ulewę. Wilgoć osadza się m.in. na złączach i powoduje pokrywanie się elementów - wykonanych ze stopów - tlenkami. W efekcie może się okazać, że nie przewodzą one w taki sposób, w jaki powinny - tłumaczy PAP dr Zieliński.

Zaznaczył, że trzeba uważać na sytuację, gdy komputer z twardym dyskiem przenosimy z pomieszczenia zimnego do ciepłego. Nie wolno go wtedy od razu włączać. - Działanie temperatury powoduje, że powierzchnia dysku może być zawilgocona, co może spowodować uszkodzenie sprzętu. Do wielu komputerów dołączane są specjalne instrukcje, by z włączeniem sprzętu odczekać zanim uzyska on temperaturę otoczenia - zaznacza.

PAP/GB/GB

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (137)