Boom na netbooki - mniej komputerów stacjonarnych

Boom na netbooki - mniej komputerów stacjonarnych

02.09.2009 12:39, aktual.: 02.09.2009 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzięki utrzymującemu się na wysokim poziomie popytowi na netbooki, ten segment rynku zanotował silny wzrost w drugim kwartale 2009 roku. Według badań przeprowadzonych przez firmę DisplaySearch, w porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku producenci sprzedali o 40 procent więcej netbooków, podczas gdy sprzedaż większych gabarytowo notebooków wzrosła o 22 procent. Udział netbooków w ogólnym rynku komputerów przenośnych (uwzględniającym notebooki i netbooki) wzrósł z 18 do 22 procent

Łącznie w ciągu trzech miesięcy drugiego kwartału sprzedano 3. milionów komputerów przenośnych, to jest o 23 procent więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największe wzrosty w tym względzie zanotowano w Chinach (60 procent) i Ameryce Łacińskiej (65 procent). Na obydwu wymienionych rynkach sprzedano więcej netbooków niż notebooków. Z kolei największym rynkiem, na którym sprzedano jedną trzecią wszystkich komputerów przenośnych, był region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Obraz
© (fot. IDG)

W podsumowaniu swojego raportu DisplaySearch nie odnosi się do obrotów i zysków poszczególnych producentów. Według ekspertów z firm Gartner i IDC, wzrost sprzedaży netbooków nie był w stanie zniwelować negatywnego wpływu spadków w segmencie komputerów stacjonarnych: w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił spadek obrotów notowanych przez ich producentów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)