Boom na netbooki - mniej komputerów stacjonarnych

Boom na netbooki - mniej komputerów stacjonarnych

Boom na netbooki - mniej komputerów stacjonarnych
02.09.2009 12:39, aktualizacja: 02.09.2009 13:03

Dzięki utrzymującemu się na wysokim poziomie popytowi na netbooki, ten segment rynku zanotował silny wzrost w drugim kwartale 2009 roku. Według badań przeprowadzonych przez firmę DisplaySearch, w porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku producenci sprzedali o 40 procent więcej netbooków, podczas gdy sprzedaż większych gabarytowo notebooków wzrosła o 22 procent. Udział netbooków w ogólnym rynku komputerów przenośnych (uwzględniającym notebooki i netbooki) wzrósł z 18 do 22 procent

Łącznie w ciągu trzech miesięcy drugiego kwartału sprzedano 3. milionów komputerów przenośnych, to jest o 23 procent więcej, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Największe wzrosty w tym względzie zanotowano w Chinach (60 procent) i Ameryce Łacińskiej (65 procent). Na obydwu wymienionych rynkach sprzedano więcej netbooków niż notebooków. Z kolei największym rynkiem, na którym sprzedano jedną trzecią wszystkich komputerów przenośnych, był region EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Obraz
© (fot. IDG)

W podsumowaniu swojego raportu DisplaySearch nie odnosi się do obrotów i zysków poszczególnych producentów. Według ekspertów z firm Gartner i IDC, wzrost sprzedaży netbooków nie był w stanie zniwelować negatywnego wpływu spadków w segmencie komputerów stacjonarnych: w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił spadek obrotów notowanych przez ich producentów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)