Spadła sprzedaż komputerów

Spadła sprzedaż komputerów

Spadła sprzedaż komputerów
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
16.01.2012 09:43

W IV kw. 2011 roku spadła sprzedaż komputerów - zarówno stacjonarnych jak i notebooków. Przyczyną były nie tylko problemy ekonomiczne, ale i niedostatek dysków twardych oraz zmiana upodobań konsumentów.

W IV kw. 2011 roku spadła sprzedaż komputerów - zarówno stacjonarnych jak i notebooków. Przyczyną były nie tylko problemy ekonomiczne, ale i niedostatek dysków twardych oraz zmiana upodobań konsumentów - stwierdza raport firmy IDC - poinformował Computerworld.

Jak zauważa raport, końcowy kwartał każdego roku był zawsze najlepszy dla rynku wysokich technologii. Wtedy bowiem wprowadzano wszystkie nowinki techniczne oraz nowe modele sprzętu, i wersje oprogramowania. Tymczasem, według raportu, w IV kw. 201. roku sprzedano na całym świecie 92,7 mln komputerów, co oznaczało niewielki spadek w stosunku do III kw. zeszłego roku, kiedy to sprzedano 92,8 mln komputerów.

W całym 201. roku zanotowano sprzedaż komputerów - zarówno stacjonarnych jak i notebooków - na poziomie 352,4 mln jednostek, co oznacza wzrost o 1,6 proc. w stosunku do 2010 roku, kiedy to sprzedano 346,8 mln komputerów. Jednak na największych tradycyjnie rynkach komputerowych zanotowano spadek - w USA kupiono tylko 71 mln szt. komputerów, podczas gdy w 2010 roku było to 75 mln szt. Mniejszy spadek zanotowano w Europie. W zachodniej części kontynentu odnotowano spadek popytu niewiele mniejszy od amerykańskiego, ale w Europie Środkowej zanotowano wzrost sprzedaży, zwłaszcza notebooków. W Azji mniej sprzedano komputerów w Japonii, za to duży popyt na nie widoczny był w Chinach i Indiach.

Według IDC obniżenie poziomu sprzedaży wynikało nie z braku popytu, ale z problemów wywołanych m.in. klęskami żywiołowymi. Powódź w Tajlandii zrujnowała bowiem dużą część zakładów produkujących komponenty do komputerów stacjonarnych i notebooków, zwłaszcza dyski twarde. W efekcie w IV kw. ich ilość okazała się niedostateczna, zwłaszcza dla mniejszych producentów komputerów, którzy z góry nie zabezpieczyli sobie dostaw.

Jak twierdzą analitycy, problemy te wcale się nie skończyły i niedostatek dysków twardych będzie odczuwalny jeszcze w I kw. obecnego roku. Spodziewają się oni, że sprzedaż komputerów PC w 201. roku osiągnie poziom 371 mln jednostek, co oznaczałoby wzrost o 5,4 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Drugim problemem jest zmiana upodobań konsumentów. Nastawiają się oni bowiem na kupno sprzętu elektronicznego, nie zaś na kupno komputera stacjonarnego czy notebooka. Coraz częściej konsumenci kupują czytniki e-booków, smartfony czy tablety, wygodniejsze jako komputery przenośne niż notebooki. W krajach rozwiniętych zwłaszcza w UE i USA widoczne były także skutki kryzysu ekonomicznego, który powoduje iż mimo moralnego starzenia się kilkuletnich komputerów i notebooków użytkownicy odkładają decyzję o zakupie nowych.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)