Największy tablet na świecie

Inżynierowie i badacze z USA przedstawili największy dotąd tablet na świecie o przekątnej ekranu 27 cali. Tablet, według firmy Intel, na zlecenie której go zbudowano, miałby być nowego typu komputerem domowym, dostępnym dla wszystkich członków rodziny i komputerem biznesowym. Intel będzie szukał partnerów do produkcji i rozwoju tego urządzenia - poinformowały Technology Review i Intel. Tym samym Intel przebił gigantyczny, jak by się wydawać mogło, 20-calowy tablet Sony, który pokazano na IFA 2012.

Największy tablet na świecie
Źródło zdjęć: © WP.PL

Największy obecnie tablet ma przekątną ekranu - 2. cali. Jak powiedział Technology Review Ernesto Martinez z Intela, jest on przeznaczony dla klienta indywidualnego, do użytku domowego. „W pracy posiada wszystkie funkcje normalnego desktopu. Na koniec dnia można pograć na nim z dziećmi na dywanie, lub powiesić go na ścianie, gdzie stanie się tunerem TV” – dodał Martinez.

W nowym tablecie zamontowano wyświetlacz HD o rozdzielczości 1080p. Ma on tylko 6,5 cm grubości i waży 4,7 kg. Płyta główna w technologii All-In-One mieści czterordzeniowy procesor, procesor graficzny Nvidia, układ dźwiękowy, chip sieciowy i tuner TV. Tablet posiada także złącze do stacji dokującej, nagrywarkę DVD, porty USB, HDMI i sieciowe. Ekran dotykowy działa zarówno jeśli komputer działa w trybie tabletu, jak i po podłączeniu do stacji dokującej.

Dysk twardy i ilość pamięci operacyjnej, według oświadczenia firmy „nie różnią się od parametrów desktopu przeznaczonego dla użytkownika indywidualnego”, podobnie jak parametry wydajnościowe. W tablecie zamontowano dwie duże baterie litowo-jonowe nowej generacji zapewniające zasilanie na 4,2 godziny pracy.

Tablet wyposażony jest w system operacyjny Windows 8. obsługujący zarówno ekran dotykowy, jak i klawiaturę. Istnieje też możliwość sterowania głosowego lub gestami, przy użyciu technologii Microsoft Kinect i jak twierdzą inżynierowie Intela, tego typu tablet „ułatwiałby zastosowanie komputerów dla osób niepełnosprawnych”.

Intel sam wdraża własną technologię sterowania głosowego, opracowywaną dla laptopów; korzysta przy tym z systemu rozpoznawania głosowego, stworzonego przez inżynierów z firmy Nuance, zastosowanego już w aplikacji Apple Siri.

Według Ernesto Martineza, Intel zamierza rozwijać tę konstrukcję i będzie szukał partnerów w największych firmach produkujących sprzęt komputerowy do jej produkcji wielkoseryjnej i „stworzenia możliwości wyboru między klasycznymi komputerami a nowym tabletem, zarówno w domu jak i biznesie”. Poszukiwani będą także partnerzy do rozwoju aplikacji zarówno dla użytkownika indywidualnego jak i biznesowego dla tego typu komputera, „zważywszy iż jest to nowa jakość w stosunku do tradycyjnych tabletów, gdzie powierzchnia aktywna jest czterokrotnie mniejsza”.

Jak dodał Martinez, następny prototyp tabletu będzie wyposażony w kamerę posiadająca możliwość tworzenia efektów 3D, oraz sterowanie gestami. Inżynierowie Intela chcą w następnym prototypie tabletu zmniejszyć jego wagę przede wszystkim przez zastosowanie baterii innego typu i wbudowanie w komputer wyświetlacza nowej generacji. Ma to być ekran 4. o czterokrotnie większej rozdzielczości od obecnego ekranu HD i mniejszej wadze. Zmianie ulegnie też układ sterowania – jak przyznał Intel ponad 1/3 wagi stanowią komponenty umożliwiające sterowanie dotykowe, choć „sterowanie dotykowe ekranem absolutnie pozostanie”.

Jak powiedziała Technology Review Lynda Grindstaff, menadżer ds. innowacji w Intelu, tradycyjny komputer PC jest „nudny”. zaś wszystkie różnice sprowadzają się na zewnątrz do koloru obudowy, podczas kiedy rzeczywiste możliwości komputera można odczytać dopiero po jej zdjęciu. „Chcemy przy pomocy wzornictwa All-in-one zmienić sposób, w jaki ludzie pracują ze swoimi komputerami” – dodała. Grindstaff uważa iż nowy tablet może być “bardziej niż dotąd komputerem domowym” umożliwiając np. wspólne gry, zaś w biznesie może sprawdzić się jako urządzenie prezentacyjne i wideokonferencyjne.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)