Najlepsze komputery na rynku, czyli co kupują klienci

Najlepsze komputery na rynku, czyli co kupują klienci

Najlepsze komputery na rynku, czyli co kupują klienci
21.10.2009 13:54

W trzecim kwartale 2009 r. o 0,5 proc. wzrosła światowa sprzedaż komputerów
PC w porównaniu do trzeciego kwartału 2008 r. Wśród producentów najlepiej radziły sobie firmy Acer i Lenovo, a spadki sprzedaży zanotował Dell - wynika z raportu firmy analitycznej Gartner.

W pierwszym i drugim kwartale tego roku, według Gartnera, sprzedaż komputerów spadała - odpowiednio o 6,5 i 5 proc. W trzecim kwartale br. zanotowano tymczasem niewielki wzrost - o 0,5 proc. Na świecie sprzedano wtedy 8. mln komputerów (dla porównania w drugim kwartale 68 mln), a najczęściej kupowanymi były PC-ty Hewlett-Packard (HP) - 16,1 mln sztuk. Firma sprzedała ich o 9 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2008 r.

Kolejne miejsca zajmują Acer (12,5 mln sztuk) i Dell (13,3 mln) - z tym, że amerykańska firma zanotowała prawie 7-proc. spadek sprzedaży, a Acer prawie 2. proc. wzrost w porównaniu do trzeciego kwartału ub.roku.

Obraz

Na czwartym miejscu w rankingu producentów znalazł się Lenovo. Chiński producent sprzedał ok. 6,9 mln sztuk i zanotował prawie 1. proc. wzrost w porównaniu do trzeciego kwartału ub. roku. Tuż za nim znalazła się Toshiba - 4 mln sprzedanych sztuk i 11 proc. wzrost sprzedaży.
Mniejsi producenci komputerów, których Gartner nie wymienia z nazwy, sprzedali łącznie ok. 3. mln sztuk komputerów, a to o 11 proc. mniej niż w trzecim kwartale ub. roku.

Analityk IT Mikako Kitagawa uważa, że na niewielki wzrost sprzedaży komputerów w kolejnych miesiącach będzie miało wpływ pojawienie się systemu operacyjnego Microsoft - Windows 7.

Gartner to firma analityczna zajmująca się badaniami branży IT. Jej siedziba mieści się w Stamford w USA. Firma powstała w 1979 roku. Zatrudnia 1200 analityków i konsultantów w 80 krajach na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (302)