Microsoft w trosce o bezpieczną e‑edukację dzieci i młodzieży

Microsoft w trosce o bezpieczną e-edukację dzieci i młodzieży
Źródło zdjęć: © Microsoft

25.02.2009 11:41, aktual.: 25.02.2009 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft przygotował polską wersję e-learningowego programu dydaktycznego „Bezpieczeństwo informacji dla szkół”, którego celem jest edukacja kadry nauczycielskiej w obszarze nauczania dzieci
i młodzieży o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą Internet.

Jest to kolejny etap budowania dialogu i partnerstwa z nauczycielami oraz wspierania sektora polskiej edukacji przez firmę Microsoft. Prezentacja polskiej wersji kursu e-learningowego* odbędzie się 2. lutego w Warszawie podczas konferencji „Bezpieczeństwo i ochrona prywatności dzieci i młodzieży w Internecie – Metodyka nauczania i wychowania przez e-learning”. Przedstawione zostaną na niej przykłady efektywnych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci w Internecie oraz dobrych praktyk wychowawczych wykorzystujących nowoczesne techniki nauczania metodą e-learningową.

Konferencja, którą patronatem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej inauguruje ogólnopolską kampanię promującą bezpieczne wykorzystanie Internetu. Głównymi adresatami konferencji są nauczyciele, metodycy i pedagodzy pracujący z młodzieżą. Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się z metodami wykorzystania Internetu w nauczaniu, sposobami poprawienia bezpieczeństwa oraz walki z najczęściej spotykanymi przestępstwami internetowymi wymierzonymi przeciwko dzieciom i młodzieży.

„W coraz większym zakresie komputeryzacja oddziałuje na procesy socjalizacji, edukacji i wychowania”. – mówi komisarz Sebastian Sosnowski, ekspert Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Komendy Głównej Policji, jeden z mówców konferencji. – „Z jednej strony stwarza nowe możliwości i warunki adaptacji do życia społecznego, odkrywania i percepcji norm, wartości oraz wzorców postępowania, z drugiej strony, dla nieświadomego użytkownika, może stanowić źródło kryminalnych zagrożeń, niebezpiecznych treści i negatywnych zachowań”.

Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane narzędzia e-learningowe przygotowane z myślą o uczniach w dwóch grupach wiekowych 7-1. oraz 13-16 lat, które można wykorzystywać podczas lekcji wychowawczych, zajęć z informatyki oraz na spotkaniach z rodzicami uczniów. O autentycznych przykładach uczniów dotkniętych przez uzależnienie od Internetu i przestępczość internetową będą mówić pedagodzy, którzy aktywnie uczestniczą w programie edukacyjnym Microsoft „Partnerstwo dla Przyszłości”.

„Nikt nie jest w stanie zablokować dostęp do Internetu w szkołach, a nawet nie wolno nam tego robić”. – twierdzi Jan Polak, menadżer programu „Partnerstwo dla Przyszłości” w firmie Microsoft. – „Na nas, dorosłych, ale także na firmach dostarczających narzędzia technologiczne do szkół, spoczywa szczególny obowiązek zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób nie narazimy młodych ludzi na ewentualne ataki ze strony cyber-przestępców, a jednocześnie zapewnimy im nowoczesne narzędzia edukacyjne”.

Konferencja „Bezpieczeństwo i ochrona prywatności dzieci i młodzieży w Internecie – Metodyka nauczania i wychowania przez e-learning”, odbędzie się w piątek, 27 lutego 2009 r. w godz. 11.00-16.00 w sali im. Stefana Dembego w gmachu głównym Biblioteki Narodowej (Warszawa, al. Niepodległości 213).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)