GIODO: dzieci i młodzież źle chronią swoje dane w internecie

GIODO: dzieci i młodzież źle chronią swoje dane w internecie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.06.2012 12:55, aktual.: 01.06.2012 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzieci i młodzież korzystając z internetu nie chronią swoich danych
osobowych i nierozważnie je udostępniają - powiedział w czwartek PAP generalny inspektor ochrony
danych osobowych Wojciech Wiewiórowski, powołując się na wstępne wyniki przeprowadzonych badań.

GIODO bada w jaki sposób dzieci i młodzież korzystają z internetu.

- _ Powszechne korzystanie przez dzieci i młodzież z tysięcy aplikacji oraz usług internetowych sprzyja, często nawet nieświadomemu, udostępnianiu przez nie swoich danych osobowych. Jednocześnie takie zachowania w świecie wirtualnym mogą mieć poważne konsekwencje w świecie realnym, powodując wzrost zagrożeń dla bezpieczeństwa osobistego i prywatności nie tylko ich samych, ale także ich najbliższych czy znajomych _ - powiedział PAP Wiewiórowski.

Ze wstępnej analizy wyników badań GIODO wynika, że dzieci i młodzież - niezależnie od tego, z jakich internetowych usług czy aplikacji korzystają - chętnie udostępniają swoje dane: imiona, nazwiska, adresy mailowe, wiek lub datę urodzenia, a także informacje dotyczące zainteresowań, oraz np. swoje zdjęcia.

Uczniowie są najbardziej skłonni udostępniać swoje dane osobowe w przypadku korzystania z portali społecznościowych, wysyłania e-maili czy komunikatorów internetowych, natomiast najrzadziej upubliczniają swoje dane w przypadku chat-roomów, różnych forów czy blogów internetowych.

Pełne podsumowanie wyników badań zostanie zaprezentowane w raporcie końcowym, który ma być udostępniony na stronie internetowej GIODO we wrześniu. Oprócz ocen i analiz zawierać będzie również wskazówki i rekomendacje jak chronić swoje dane osobowe i prywatność w internecie.

Badanie w formie ankiet było adresowane do uczniów klas piątych szkół podstawowych oraz gimnazjalistów klas trzecich. Informacje o projekcie oraz papierową wersję ankiety rozesłano do 120 szkół podstawowych i 12. gimnazjów wyselekcjonowanych losowo spośród wszystkich szkół w Polsce. W rezultacie elektroniczną wersję ankiety w całości lub częściowo wypełniło 940 dzieci, reprezentujących obie grupy wiekowe.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)