Microsoft utrudni ripowanie DVD?

Microsoft utrudni ripowanie DVD?

Microsoft utrudni ripowanie DVD?
18.01.2008 13:00, aktualizacja: 18.01.2008 14:09

Z testów pierwszego Service Packa dla systemu Windows Vista, przeprowadzonych przez magazyn PC World, wynika, że dodatek ten uniemożliwia korzystanie z popularnego darmowego ripera DVD - DVD43. Nie wiadomo na razie czy to przypadkowy błąd, czy może Microsoft zamierza utrudnić użytkownikom kopiowaniem filmów zabezpieczonych systemem CSS.

Zadaniem DVD43 - http://www.idg.pl/ftp/pc_16287/pc.html jest właśnie wyłączanie zabezpieczeń Content Scramble System ( CSS ) - dzięki temu inne aplikacje mogą bez problemu skopiować zawartość płyty. Program ten jest niezwykle popularny - aczkolwiek wielu użytkowników może nawet nie wiedzieć, że z niego korzystają ( jest on bowiem elementem wielu popularnych "kombajnów" do kopiowania filmów ).

Z testów przeprowadzonych przez PC World wynika, że po zainstalowaniu SP1 w Viście, DVD43 nie chce się uruchomić ( pojawia się komunikat o braku niezbędnego sterownika ). Problem ten stwierdzono na kilku maszynach - nie rozwiązuje go przeinstalowanie DVD43.

Przedstawiciele Microsoftu oraz twórcy DVD43 zostali poproszeni o komentarz w tej sprawie - jednak na razie żadna ze stron nie przedstawiła swojego stanowiska. Nie wiadomo więc, czy to działanie przypadkowe, czy też Microsoft celowo próbuje utrudnić użytkownikom łamanie zabezpieczeń CSS. Warto jednak przypomnieć, że amerykańskie stowarzyszenie filmowców MPAA od lat walczy z twórcami wszelkich riperów DVD - niewykluczone, że organizacja próbowała wpłynąć w tej sprawie na koncern z Redmond.

Dalsze testy wykazały, że SP1 dla Visty nie potrafi w 100% zablokować możliwości ripowania płyt DVD - można to zrobić po zainstalowaniu np. popularnego programu AnyDVD. Aplikacja ta jednak jest płatna ( 45 euro ) - w przeciwieństwie do darmowego i niezmiernie popularnego DVD43.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)