Polacy wśród finalistów Microsoft Imagine Cup Grants

Polacy wśród finalistów Microsoft Imagine Cup Grants
Źródło zdjęć: © coderaiders.pl

16.12.2011 16:00, aktual.: 18.12.2011 16:36

Łódzki zespół CodeRaiders zakwalifikował się do finału programu Microsoft Imagine Cup Grants.

Podczas finałów Imagine Cup 201. w lipcu bieżącego roku, Microsoft ujawnił plany uruchomienia trzyletniego programu dotacji dla studentów uczestniczących w Imagine Cup, który pomoże w realizacji ich wizji rozwiązywania najdotkliwszych problemów globalnych. Firma zainwestowała 3 miliony dolarów zarówno w stypendia, jak i oprogramowanie, szkolenia oraz konsultacje dla wybranych zespołów. Do finału programu przeszło właśnie 15 drużyn, spośród których pod koniec stycznia 2012 roku zostaną wyłonieni zwycięzcy.

Pieniądze na wagę życia

_ - Program grantów jest nie tylko wyróżnieniem dla najlepszych projektów i ich wykonawców, ale również wyrazem zaangażowania Microsoft w walkę z najdotkliwszymi problemami współczesnego świata. Projekty aplikacji są realnymi rozwiązaniami problemów, takich jak powodzie, głód, niedobór krwi w szpitalach, czy kłopoty zdrowotne. Wszystkie projekty, spośród których typujemy zwycięzców, mają charakter edukacyjny, gdyż takie jest założenie Imagine Cup. 3 mln dolarów, jakie zostanie rozdysponowane w ramach Imagine Cup Grants to pieniądze, z których skorzystają wszyscy, ponieważ zostaną przeznaczone na realizację najlepszych, nowatorskich i najbardziej pożytecznych przedsięwzięć na rzecz ludzkości - _ mówi Jacek Murawski, Dyrektor Generalny Microsoft w Polsce.

O pożyteczności i jakości projektów zdecyduje jury złożone z czołowych ekspertów z dziedzin, takich jak kultura, technologie, sektor non-profit, rozwój oprogramowania i inwestycje. Wśród jurorów znajdują się reprezentanci firm, uczelni oraz organizacji, w tym Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, czy fundacji Billa Gatesa.

Istnieją cztery główne kryteria, według których jury ocenia projekty. Dwa największe to wpływ rozwiązania na ludzkość i jego rentowność, a pozostałe to jakość projektu i motywacja zespołu. Kluczową kwestią jest to, by zespoły zaadresowały swój projekt do konkretnego problemu i były gotowe do przezwyciężenia przeszkód, jakie mogą spotkać na drodze jego realizacji.

Krąg Życia według studentów z Łodzi

Projekt, z jakim zespół CodeRaiders dostał się do finału to innowacyjne oprogramowanie LifeCircle+. Zwyciężył on tegoroczne krajowe finały Imagine Cup i reprezentował Polskę podczas światowych finałów konkursu w Nowym Jorku w czerwcu br. Nie zajął niestety żadnego miejsca na podium.

Rozwiązanie zaprezentowane przez drużynę z Politechniki Łódzkiej, które konkurowało w najbardziej prestiżowej kategorii konkursu: Projektowanie Oprogramowania, to system pozwalający na skrócenie czasu dojazdu karetki pogotowia na miejsce wypadku oraz sprawdzający dostępność w okolicznych punktach krwiodawstwa krwi z danej grupy, która może być potrzebna na miejscu zdarzenia.

_ - Cieszymy się, że zostaliśmy zauważeni i reprezentujemy Polskę w konkursie o granty Microsoft. Jeśli wygramy, będziemy chcieli jak najlepiej wykorzystać szkolenia i konsultacje do wdrożenia naszego mobilnego systemu Life Circle+. Rozwiązanie usprawni komunikację między centrami krwiodawstwa a honorowymi dawcami krwi. Dzięki aplikacji na komórkę, dawcy krwi będą mogli np. być lokalizowani na mapie i powiadamiani przez centra krwiodawstwa o nagłym zapotrzebowaniu na ich grupę krwi. Obecnie CodeRaiders stał się jednym z głównych zespołów projektowych w firmie Hilverse, której misją jest tworzenie wysokiej jakości oprogramowania oraz wdrażanie technologii, będących w stanie kształtować otaczającą nas rzeczywistość - _ mówi Marcin Franc mentor zespołu CodeRaiders.

Projekt Polaków konkuruje z rozwiązaniami z Chorwacji, Turcji, Senegalu, Stanów Zjednoczonych (3 projekty), Ekwadoru, Indonezji, Francji, Iraku, Niemiec, Nigerii, Jordanii i Brazylii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)