Microsoft + Intel: 20 milionów dolarów na wielordzeniowość

Microsoft + Intel: 20 milionów dolarów na wielordzeniowość
Źródło zdjęć: © Intel

22.03.2008 16:30, aktual.: 25.03.2008 08:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Intel i Microsoft planują wesprzeć dwa amerykańskie uniwersytety grantem w wysokości 20 milionów dolarów. Pracujący na nich naukowcy będą poszukiwać najlepszych metod optymalizacji oprogramowania dla procesorów wielordzeniowych.

Procesory wielordzeniowe pozwoliły inżynierom na dotrzymanie tempa prawu Moore'a w chwili, gdy dalsze zwiększanie zegara CPU okazało się niemożliwe ( jego historię przedstawiliśmy w artykule "Prawo Moore'a - było, jest, nie będzie - http://www.pcworld.pl/news/92154.html" ).

Niestety, nowoczesne układy sprawiają nam olbrzymie problemy. Inżynierowie nie potrafią porozumieć się - http://www.pcworld.pl/news/143213.html w kwestii ich przyszłości, a programiści mają trudności - http://www.pcworld.pl/news/80513.html z wykorzystaniem tkwiącego w nich potencjału.

Człowiek, istota leniwa

Grant zostanie przeznaczony na stworzenie Centrów Badawczych ds. Równoległego Przetwarzania ( PCRC ) na Uniwersytecie Kalifornijskim ( kolebce systemów *BSD ) oraz Uniwersytecie Illinois. Naukowcy będą pracować nad narzędziami, które pozwolą na lepsze zagospodarowanie mocy procesorów wielordzeniowych.

Analitycy z branży mają jednak wątpliwości. Czy dwa uniwersytety to nie za mało? Kiedy pojawią się wymierne korzyści dla deweloperów? Choć to jedna z najwyższych sum wydanych przez korporacje na uczelnie w USA, niektórzy twierdzą, że Intel powinien pokusić się o większą hojność.

Firmy produkujące procesory mają bowiem powody do niezadowolenia. Dodatkowy rdzeń zwykle nie powoduje widocznego przyrostu mocy w typowym użytkowaniu komputera, a programiści wyjątkowo niechętnie uczą się nowych metod programowania.

Warto przeczytać: "Better late than never: Intel and Microsoft tackle multi-core software problem - http://www.tgdaily.com/content/view/36521/118/" ( w języku angielskim )

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)