Microsoft tłumaczy artykuły z Wikipedii

Microsoft tłumaczy artykuły z Wikipedii

Microsoft tłumaczy artykuły z Wikipedii
Źródło zdjęć: © Wikipedia
19.10.2010 15:27

Indyjski dział badawczy Microsoftu zaprezentował projekt WikiBhasha, który może pomóc użytkownikom Wikipedii w przenoszeniu artykułów z anglojęzycznej Wikipedii do innych języków. Oprogramowanie obsługuje 31 różnych języków, w tym polski

Celem projektu jest pomoc lokalnym wersjom Wikipedii, które na razie mają stosunkowo niewiele treści. Angielskojęzyczna Wikipedia zawiera ponad 3,4 miliona artykułów, zaś jej wersja w języku hindi jedynie 5. 000. Za pomocą narzędzia Microsoftu wiedza z anglojęzycznego wydania ma przeniesiona na inne języki. Fundacja Wikimedia postanowiła bardziej aktywnie rozwijać różne edycje językowych encyklopedii online. W ciągu kilku najbliższych miesięcy fundacja zamierza otworzyć biuro w Indiach.

Obraz
© Kliknij, aby powiększyć (fot. heise-online)

Za pomocą WikiBhashy można tworzyć artykuły, przekładać wybrane materiały z angielskiego na inne języki. Użytkownik na ekranie podzielonym na dwie kolumny widzi maszynowe tłumaczenie i istniejący artykuł. Może więc w ten sposób kopiować poszczególne zdania albo działy w ojczystym języku, a następnie skorygować ewentualne błędy w tłumaczeniu.

Microsoft również będzie korzystał z takich poprawek. "Kiedy użytkownik poprawia zdanie, to ta zmiana będzie odnotowywana w bazie danych działającej w chmurze" - twierdzi kierownik projektu A. Kumaran, który prowadzi badania dla Microsoftu w dziedzinie tłumaczenia maszynowego. Microsoft ma nadzieję, że projekt społecznościowy przyniesie mu dane pomocne w ulepszeniu własnych usług tłumaczeniowych. Dane identyfikujące użytkowników nie będą jednak zapisywane. Z narzędzia mogą korzystać zarówno zalogowani, jak i anonimowi autorzy Wikipedii.

Usługa bazuje na własnej platformie chmurowej Microsoftu Windows Azure i jest wyświetlana jako warstwa narzędzi edycyjnych ponad normalnym edytorem Wikipedii. Oficjalnie obsługiwane są przeglądarki Internet Explorer i Firefox, a także systemy Windows i Linux. Microsoft opublikował także pomocne w tłumaczeniu skrypty i rozszerzenie MediaWiki na licencji Apache 2 jako otwartoźródłowe, które pozwalają na dostęp do narzędzia bezpośrednio z Wikipedii.

Jak na razie nie wiadomo, czy i kiedy WikiBhasha zostanie oficjalnie wprowadzona do Wikipedii. Danese Cooper, szef techniczny Wikimedia Foundation pochwalił nowy projekt w artykule w blogu. W przeszłości maszynowe tłumaczenia w społeczności wikipedystów miały raczej kiepską opinię. Treści tłumaczone maszynowo często charakteryzowały się niską jakością i generowały niepotrzebnie wysoką aktywność w niektórych wydaniach językowych Wikipedii, pomimo tego, że ich autorzy w ogóle nie troszczyli się o zawartość i korekty w artykułach.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)