Poprawianie Wikipedii zamiast licencjatu

Dziekan jednego z wydziałów Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu chce, by jego studenci zamiast licencjatu tworzyli hasła do Wikipedii

Poprawianie Wikipedii zamiast licencjatu
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

09.01.2013 | aktual.: 09.01.2013 11:59

Zastąpienie pisania prac licencjackich tworzeniem haseł w Wikipedii to autorski pomysł dziekana Wydziału Lekarskiego II, prof. Zbigniewa Krasińskiego - wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prof. Marek Ruchała.

"Jest to zgodne z możliwościami ustawowymi" - uważa rzecznik. Przyznaje, że pisanie prac licencjackich to zwykle praca odtwórcza, a tworzenie haseł do Wikipedii byłoby znacznie użyteczniejsze dla społeczeństwa. Rzecznik zaznacza, że pomysł dziekana Krasińskiego wymaga jeszcze wielu prac koncepcyjnych, zanim wprowadzi się go w życie i studenci w ramach zaliczenia studiów pierwszego stopnia rozwijać będą internetową encyklopedię.

Tymczasem w warszawskiej SGH już trwa projekt OpenKnowledge, w ramach którego studenci z kół naukowych poprawiają i tworzą hasła do Wikipedii. "Jest taki żart, że jeśli w Wikipedii nie mogę znaleźć jakiegoś hasła, to znaczy, że jestem na studiach" - mówi Michał Cieślikowski, prezes zarządu NetClub SGH - organizacji, która prowadzi projekt OpenKnowledge.

Artykuły trafią do Wikipedii po akceptacji pracowników naukowych - opiekunów danego koła naukowego. "Jednym z naszych celów jest także integracja istniejących studenckich kół naukowych z różnych uczelni, które mogą współpracować przy tym projekcie" - wyjaśnia Cieślikowski.

Studenci z kół naukowych chcący wziąć udział w projekcie mają do dyspozycji specjalną roboczą wersję Wikipedii - OpenWiki do umieszczania testowych artykułów przed ich akceptacją i ostateczną publikacją.

Organizatorzy projektu współpracują ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Wikimedia Polska ma prawo do zgłaszania poprawek do proponowanych artykułów. Studenci korzystają także z pomocy zawodowej korektorki, która dba o stylistyczną stronę artykułów. "Artykuły muszą być wysokiej jakości" - podkreśla Michał Cieślikowski. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: http://openknowledge.pl/

Wcześniej - w lutym 201. r. - grupa wykładowców Politechniki Warszawskiej stworzyła projekt, który zakładał sprawdzanie i uzupełnianie haseł Wikipedii z zakresu technologii informacyjnej.

Źródło artykułu:PAP
internetstudencilicencjat
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)