Google Knol - nowa konkurencja dla Wikipedii

Google Knol - nowa konkurencja dla Wikipedii
Źródło zdjęć: © Google

25.07.2008 12:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański gigant informatyczny
Google uruchomił serwis Knol, w którym internauci będą mogli
publikować swoje artykuły i czerpać zyski z reklam - poinformował
"Wall Street Journal".

Google rozpoczął testowanie projektu w grudniu 200. r. i po ponad sześciu miesiącach udostępnił go internautom. Na swoim oficjalnym blogu Google informował, że Knol ma dać szansę ekspertom z danej dziedziny na publikację fachowych artykułów (zwanych knolami). W przeciwieństwie do Wikipedii, tylko autor knola ma prawo do jego edycji, natomiast inni użytkownicy mogą zgłaszać naruszenie praw autorskich i wnioskować o usunięcie nieodpowiednich fragmentów.

Autor knola, którego profil ukaże się przy artykule, będzie mógł zdecydować się na czerpanie zysków z banerów reklamowych umieszczonych na stronie. Możliwość taką mają już autorzy blogów w serwisie Blogger.

Założyciel Wikipedii - Jimmy Wales - powiedział, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy Knol może być konkurencją dla jego serwisu. Przypuszcza, że Knol przekształci się bardziej w sieć blogów niż w encyklopedię on-line.

Knol zapewni Google nowe strony, na których może on zamieszczać reklamy. Jest to także szansa na umocnienie kontaktów z mediami. Wraz z uruchomieniem Knola firma ogłosiła, że autorzy będą mogli w swoich artykułach zamieszczać popularne kreskówki z "New Yorkera". Nie ujawniono, czy Google będzie czerpał korzyści z tej umowy. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)