Znaczące zmiany w Wikipedii

Znaczące zmiany w Wikipedii
Źródło zdjęć: © Wikipedia

27.08.2009 11:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Angielskojęzyczna sekcja encyklopedii internetowej Wikipedia chce zmienić sposób dokonywania poprawek do niektórych haseł; ma to poprawić ich jakość - podała we wtorek stacja BBC na swojej stronie internetowej. To radykalna zmiana, bo dotąd użytkownicy Wikipedii mogli redagować praktycznie wszystkie artykuły

Nowy system poprawiania encyklopedycznych haseł ma przejść dwumiesięczny okres próbny, który według rzecznika portalu rozpocznie się "w przeciągu kilku tygodni".

Proponowane rozwiązanie to system tzw. wersji oznaczonych (flagged revisions). Polega on na tym, że jakakolwiek zmiana wprowadzona przez nowego lub nieznanego użytkownika będzie musiała przed publikacją uzyskać aprobatę jednego z redaktorów portalu. Jeśli tak się stanie, nowa wersja artykułu uwzględniająca poprawki zostanie oznaczona jako "przejrzana" (wolna od błędów, wulgaryzmów itp.). Przed ewentualną publikacją udoskonalonego tekstu czytelnicy Wikipedii będą przekierowywani do jego wcześniejszych wersji.

Obraz
© (fot. Wikipedia)

Wersje oznaczone pojawią się przy artykułach o żyjących osobach. Takie właśnie hasła są najczęściej odwiedzane i to one "mogą być najbardziej szkodliwe" - wyjaśnił Mike Peel z Wikimedia UK, brytyjskiego oddziału organizacji zarządzającej Wikipedią. Kilkakrotnie już w wyniku "poprawek" w hasłach znajdowały się błędy - np. w styczniu w artykule poświęconym amerykańskiemu senatorowi Robertowi Byrdowi znalazła się nieprawdziwa informacja o jego śmierci. Nowe rozwiązanie "może objąć także współcześnie działające organizacje" - dodaje Peel.

System wersji oznaczonych spotkał się z protestami części użytkowników. "To na pewno temat sporny" - przyznał Peel. Podkreśla jednak, że ostatecznie to oni sami opowiedzieli się za wprowadzeniem okresu próbnego w internetowym sondażu.

Na niemieckojęzycznej Wikipedii taki system jakościowy działa już od ponad roku

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)