Z Łodzi do samolotów

Z Łodzi do samolotów
Źródło zdjęć: © Ryanair

28.04.2009 12:26, aktual.: 28.04.2009 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec lutego linie lotnicze Ryanair rozpoczęły pierwszą w Europie instalację na skalę całej floty systemu "Mobile OnAir". Łódzka firma AMG.net współtworzy system BSS dla firmy OnAir, pozwalający na korzystanie z telefonów komórkowych na pokładzie samolotów pasażerskich.

System pozwala pasażerom wykonywać i odbierać połączenia telefoniczne, wysyłać i odbierać wiadomości SMS i e-mail oraz surfować po Internecie bezpośrednio z samolotu lecącego tysiące metrów nad Ziemią.

System Mobile OnAir zapewnia taki model działania, że telefony komórkowe znajdujące się na pokładzie nie dokonują próby logowania do sieci naziemnych. System tworzy lokalną sieć GSM wewnątrz samolotu, która wymaga znacznie mniejszej mocy transmisji sygnału. Tak osłabiony sygnał nie ma wpływu na pracę urządzeń znajdujących się na pokładzie samolotu ani na naziemne sieci komórkowe.

Systemu Mobile OnAir użyty został po raz pierwszy 17 grudnia 2007 roku przez lotnicze Air France. Telefony komórkowe łączą się z anteną znajdującą się na pokładzie samolotu, która przekazuje sygnał za pośrednictwem satelity do stacji naziemnej obsługującej sieć komórkową.

Firma AMG.net odegrała bardzo istotną rolę w całym przedsięwzięciu w wymiarze informatycznym. Odpowiada ona za integrację wszystkich systemów, budowę platformy raportowo-analitycznej, budowę systemu kompleksowo zarządzającego obsługą relacji z klientami oraz partnerami.

Linie lotnicze Ryanair z sukcesem wyposażyły w rozwiązanie OnAir już ponad 25 swoich samolotów oraz ogłosiły, że wkrótce cała ich flota będzie udostępniać OnAir na swoich pokładach. To oznacza, że ponad 42 miliony pasażerów rocznie będzie miała możliwość skorzystania z tego udogodnienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także