Kurs internetowy zapobiegnie rozwodom?

Kurs internetowy zapobiegnie rozwodom?

Kurs internetowy zapobiegnie rozwodom?
Źródło zdjęć: © AFP
15.03.2010 16:44

Młodzi Irańczycy w wieku pozwalającym na zawarcie małżeństwa mogą skorzystać z internetowego kursu uczącego, jak stworzyć trwały związek. Kurs powstał z inicjatywy rządu, zatroskanego wzrostem liczby rozwodów w kraju

Irańska organizacja młodzieżowa oficjalnie zainaugurowała w ostatni weekend interaktywny trzymiesięczny kurs, który ma dopomóc uczestnikom w znalezieniu dobrego partnera do szczęśliwego i trwałego związku. Po ukończeniu kursu uczestnicy dostaną dyplomy "gotowości do małżeństwa".

Liczba rozwodów w Iranie gwałtownie rośnie od kilku lat, zwłaszcza w dużych miastach, jak Teheran, w którym jedna czwarta małżeństw żyje w separacji - twierdzi psycholog Ahmad Bordżali.

Obraz
© (fot. AFP)

W 200. roku "liczba rozwodów wzrosła o 15 procent, a zawartych ślubów tylko o 2 procent" - podkreślił Bordżali podczas prezentacji nowego kursu przedmałżeńskiego.

Nadal rośnie też - głównie z przyczyn ekonomicznych - wiek młodożeńców; według oficjalnych szacunków sytuuje się obecnie około 2. lat.

Religijni konserwatyści u władzy opowiadają się za zawieraniem małżeństw przez osoby około 20-letnie, zgodnie z miejscową tradycją, która podejrzliwie traktuje osoby powyżej 30. roku życia pozostające w celibacie.

"Edukowanie jest dobre, ale jaki typ rodziny ma być promowany" w ramach tego interaktywnego kursu? - pyta retorycznie socjolog Szahla Ezazi, z którą rozmawiała agencja AFP.

Ezazi wyjaśnia, że irańskie społeczeństwo "waha się między tradycją a nowoczesnością i współistnieją (w nim) tradycyjne małżeństwa aranżowane i nowoczesne z miłości". Według niej kurs internetowy koncentruje się na "wzmocnieniu modelu, w którym mężczyzna wydaje polecenia, a kobieta jest mu posłuszna". Jej zdaniem ludzie jednak nie zmienią się na życzenie rządu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)